Čtenáře Libora H. z Berouna zajímá: „Je pravda, že nad Brdy došlo v roce 1984 k havárii stíhačky a UFO?“

Milovníci záhad a UFO budou zřejmě zklamáni, létající talíř

ani jiný mimozemský objekt v této katastrofě nefiguroval. Šlo spíše o nešťastnou událost nad veřejnosti nepřístupným prostorem. Tehdy se nacvičovalo bombardování střelnice do tzv. kruhu.  Nejprve byly použity makety bomb, posléze skutečné pumy. A tehdy došlo k neštěstí.  Jedna ze závěsných bomb předčasně explodovala a letounu utrhla křídlo. Automatický spínač okamžitě uvolnil i pumu druhou. Ta naštěstí nevybuchla a pilot se stačil katapultovat. Hovořilo se o sabotáži, ale chyba byla jinde. Z důvěryhodných zdrojů je známo, že při rychlosti letu nad 600 km/h občas u sovětských Migů typu 21 stačil střet s drobnou částečkou ve vzduchu, aby se aktivoval mechanismus, který jistil odpalovač na letounu. To se zřejmě stalo i v létě roku 1984.

Nicméně dodejme, že k pozorování neidentifikovatelných objektů nad Brdy skutečně došlo, ale stalo se tak dříve, kolem roku 1961. Tato událost z oblasti poblíž Jinců není dodnes spolehlivě vysvětlena. Další UFO údajně spatřili vojáci v letech osmdesátých, přímo nad dopadovou plochou střelnice Jordán. I tato událost se oficiálně vysvětlovala jako atypický atmosférický jev, ale štamgasti z okolních hospod nadšeně mluvili o létajícím talíři na Jordánu.

Vrátíme-li se k leteckým katastrofám, v Brdech se jich odehrála celá řada, snad něco kolem patnácti. V padesátých letech se u Strašic na Rokycansku zřítily hned dva Migy (typ 15) a zcela shořely. V šedesátých letech tu spadl Mig 19 (7. března 1969) a později i vojenský vrtulník (1970). Piloti se většinou zachránili, až po roce 1989 začala série nehod s tragickými následky na životech.  Nejprve v roce 1992 ve vrtulníku Mi 24 zahynula celá tříčlenná posádka, nezodpovědný velitel  střeleb ji vehnal za špatného počasí a vichru přímo do chřtánu smrti.  Ještě si připomeňme další, také zbytečnou, smrt kapitána V. z února 2003. Chybný manévr a pozdní katapultáž byly posledními manévry jinak zkušeného pilota, hory si vybraly další krutou daň.

(nov)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

2234963
DnesDnes157
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden3471
Tento měsícTento měsíc11028

Partnerské weby