Nepohodlná sestra

Ve Spiritu číslo 45 jste na straně 7 uveřejnili článek o lobotomii. Zdál se mi velice zajímavý, ale ještě více mě upoutala informace, že lobotomii prodělala i členka rodiny Kennedyových, sestra amerického prezidenta. To byla pro mě překvapující informace, protože v knížce

Dynastie Kennedyů se tvrdí, že přišla na svět mentálně postižená. V této knížce najdete také fotografii celé rodiny a Rosemary na ní nevypadá nijak zvlášť odlišně. To mi bylo vždycky divné.

Takže její pozdější duševní stav měla na svědomí lobotomie. Nedalo mi to a vyhledala jsem si na internetu doplňující informace. Dozvěděla jsem se, že dcera Josepha Patricka a Rose Kennedyových nebyla tak chytrá, šikovná a sportovně nadaná jako její sourozenci. Možná však byla jen průměrná, což ambiciózní rodiče brali jako handicap, kdo ví? A navíc prý byla vzpurná a trpěla výkyvy nálad. Tedy skvrnka na dobré pověsti rodiny. A tak Rosemary putovala do kláštera, kde se jí nelíbilo. Útěky, hlavně v noci, bývaly pravidlem. Otec a matka se obávali, aby třeba neotěhotněla a přemýšleli, jak ji zklidnit. Lékaři prý nabídli lobotomii.

Zákroku se ujal Walter Freeman a byl proveden jen v místním umrtvení. A výsledek? Rosemary se zklidnila, ale zaplatila za to dost vysokou cenu. Úplnou ztrátou intelektu, museli se o ni do konce života starat jako o batole. Rodiče jí zaplatili ústav a v rodině se prý o ní vůbec nemluvilo, na přímý dotaz novinářů se naopak lhalo. Při prezidentské kandidatuře Johna rodina tvrdila, že je Rosemary plachá, straní se lidí. S pravdou šla ven po zvolení až jejich společná sestra Eunice.

Příběh je to velice smutný. Rosemary nebyla možná tak schopná jako ostatní sourozenci, ale podrobit ji nebezpečnému zákroku a pak ji odklidit do ústraní jako polámanou hračku, to si nezasloužila. Dožila se vysokého věku 86 let, aniž by jí došlo, co se vlastně stalo.

Ludmila O., Přerov

 

Mosty propojují

Jelikož jsem milovnicí symboliky, skrytých obrazů, poselství a inspirací, tak můj příspěvek bude na téma Mosty v nás, na které mě před dlouhou dobou přivedl jeden známý, když jsem hledala, jak slovně vyjádřit své profesní zařazení. Byla jsem na půl cesty mezi klasickou medicínou a paramedicínou, v té době ještě více angažovaná v nemocnici. Cítila jsem se neukotvená a ptala se sama sebe: „Kam patřím? Jsem doktor, terapeut nebo léčitel?“ A v tu chvíli přišel dotyčný známý a řekl: „Ty jsi takový Most mezi klasickou - západní - medicínou a alternativou.“

Jeho slova se mnou silně zarezonovala a přinesla mi vnitřní klid, protože jsem v tu chvíli věděla, kdo profesně jsem. Tím mostem, který propojuje různé lidi, profese, směry, náboženství. Jeden z konkrétních výstupů tohoto přemosťování je můj kurz Děložní čípek, brána mezi vnitřním a vnějším světem ženy, který vznikl na popud zakladatelky Školy pánevního dna a mé učitelky Metody 3x3 Renaty Sahani (uskuteční se 12. ledna 2018). A právě s ní souvisí další přemosťovací počin, kterého se mohu účastnit. Renata vytvořila svoji školu, vypustila do světa mnoho schopných lektorek a hledala stabilní zázemí, kde by kurzy mohly probíhat a lektorky se setkávat. Hledala jakousi „kamennou školu“.

I ona propojuje své fyzioterapeutické vědomosti s poznatky jógy, bioenergetiky, šamanismu, tantry a tao technik. Zároveň dbá na velikou profesionalitu a vzdělanost jak sebe, tak i svých spolupracovníků. A tak najít takový prostor, kde by souzněla lidskost a vysoká úroveň vědomostí a profesionálního přístupu, nebylo lehké.

Letos jsem se propojila ještě se třemi dalšími ženami, které ctí stejné principy a zároveň svůj um využívají každá svým způsobem. Společně vytváříme úžasný celek, který nabízí především ženám (a nejen jim) možnost se rozvíjet, podporovat své zdraví, svou životní sílu a žít své dary.

Místo, kde se potkávají tyto čtyři velké učitelky se svými projekty, se jmenuje Studio Loona. Jsem tedy ráda, že mohu být součástí této spolupráce, krásného spoluvytváření podpory těla, mysli i ducha žen. Mohu zde potkávat odbornice na jógu, intuitivní tanec, meditace, přechodové rituály, ale též lékařky pracující s psychosomatikou a lékaře ctící ženské pánevní dno jako centrum ženské energie.

MUDr. Marta Brychtová

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2012348
DnesDnes280
VčeraVčera686
Tento týdenTento týden2428
Tento měsícTento měsíc8673

Partnerské weby