Važme si toho a žasněme

Podle Bible kdysi lidé hovořili jedním jazykem. Chtěli se však vyrovnat Bohu a rozhodli se postavit babylonskou věž, aby dosáhli k nebesům. Bůh se ale rozzlobil a lidem zmátl jazyk tak, že si

navzájem přestali rozumět. K této události muselo dojít při vzniku lidského druhu před více než tři sta tisíci lety.

Podívejme se blíže na prvotní jazyk - Urschprache, kterým lidé mluvili. Později se rozdělil na více jednodušších jazyků a ty se dále dělily až k praindoevropštině. Čeština a slovenština mají základ v praslovanštině. Urschprache obsahoval všechny hlásky, které je člověk schopen vytvořit ve svém hlasovém aparátu. Dnes máme znaky těchto hlásek seřazeny do Mezinárodní fonetické abecedy.

Na světě je celá řada souborů znaků – abeced. Řecká alfabeta, latinka a azbuka mají základ ve fénické abecedě, která byla zdokonalena (hlavně Řeky) o některé samohlásky a znaky. Leváci mohli ovlivnit abecedy psané zprava doleva, a to především semitské abecedy a arabštiny.

Prvotní jazyk byl dokonalý, zvučný a logický. V dnešní době je takto logický jazyk esperanto s obrovskou slovní zásobou. Jeho květnatost a hlásky jsou však omezeny. Skrytá dědictví po předcích lze v jazycích vystopovat skoro kdekoli. Važme si toho a žasněme.

Martin Dokoupil

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2071164
DnesDnes326
VčeraVčera982
Tento týdenTento týden3612
Tento měsícTento měsíc18200

Partnerské weby