Prahu si získává nová metoda, která má přinášet prostřednictvím pohybu uvolnění a tím léčit. Do slovníku alternativních léčebných metod se tak může přidat slovo gyrotonic. Oč jde?

  Podle podoby stroje, na kterém se cvičí, by se dalo říci, že o mučení. Skutečnost je ale taková, že nová metoda má sloužit k uvolnění svalů, relaxaci, a protože je velmi variabilní, kdo chce, může trénink zaměřit také tak, aby si vypracoval tělo lépe než v běžné posilovně.

Hlavním posláním je především uvolňovat napětí ve svalech, napravovat bolesti zad cviky zaměřenými na svaly v těchto partiích podobně jako jóga, lze ho

využít jako rehabilitační cvičení při úrazech končetin a podobně. Cvičit proto může každý. Gyrotonic využívá nejen prvků jógy, ale i tance, plavání, gymnastiky.

 

Autorem této cvičební a relaxační metody je rumunský baletní mistr Julius Horvath. V USA ho zpopularizovala Madona. Využívá ho ke zvýšení kondice a platí za hodinu s patřičnou instruktáží asi 100 dolarů. A jak už to bývá, pokud si někdo populární něco oblíbí, pak tak jako tak dá příklad ostatním. Gyrotonic je dnes za mořem jednou z prosazujících se metod relaxace a odtud se rozšířil i do západní Evropy. Útokem teď bere i další části světa. Už proto, že správný pohyb podporuje i pohodu duše.
(r)

Foto: danse-ez.com 

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2040765
DnesDnes847
VčeraVčera906
Tento týdenTento týden4350
Tento měsícTento měsíc15118

Partnerské weby