Všeobjímající indická tradiční soustava ájurvéda se zabývá všemi aspekty lidského tělesného a duševního zdraví. Její nauka o prevenci se v praxi uplatňuje tak, že léčení často probíhá ještě před tím, než lidé vykazují nějaké známky nem oci. To od nich vyžaduje, aby zůstávali ve stálém tělesném kontaktu s terapeutem, který sleduje celý pacientův způsob života.

Podle ájurvédského učení se každý člověk a všechny věci ve vesmíru skládají ze tří hlavních sil nebo prvků. V Indii se nazývají Váta, Pitta a Kapha (vítr, žluč a hlen). Údajně mají řídit veškeré tělesné i duševní procesy, přičemž jsou srovnávány s působení větru, Slunce a Měsíce. Váta se podobá větru, který je trvale v pohybu a řídí centrální nervový systém. Pitta jako Slunce představuje zdroj energie, řídí trávicí systém a všechny biochemické procesy. Kapha má zase ovládat rovnováhu kapalin v tkáních, řídí růst buněk a pevnost těla. Obdobně jako Měsíc pak ovládá příliv a odliv.

Dobré zdraví má být výsledkem harmonie, panující mezi těmito třemi silami, avšak žádná z nich nesmí být silnější nebo slabší než ostatní. Zdravotní stav se zhoršuje, když se tato rovnováha vytratí nebo nějak naruší. Poměr těchto sil je u každého jednotlivce určen v čase jeho početí a udržuje se po celý život.
Úkol léčitele spočívá v odhalení vrozené dispozice pacienta a v přesném určení jakékoli nerovnováhy, která působí jeho tělesné a duševní potíže. Nevyváženost Váty může být způsobena například nepravidelnou stravou, nedostatkem spánku, promiskuitním sexuálním životem, výbuchy hněvu i žárlivosti, ale rovněž jakoukoli formou přílišné námahy tělesné i duševní. Nevyváženost Pitty vzniká často od zažívacích obtíží, překyselení žaludku, nadměrného pití alkoholu a pocitů žalu či strachu. Nevyváženost Kaphy může být důsledkem nedostatku tělesného pohybu, spánku a účinků ročních období.
(vel)

DODATEK
Jméno ájurvéda sestává ze dvou sanskrtských slov - ájur, což značí život a véda, tedy vědění. Ájurvéda představuje hlavní formu lékařství v Indii, kde klasičtí lékaři a ájurvédští léčitelé spolupracují bok po boku.

 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2148994
DnesDnes551
VčeraVčera773
Tento týdenTento týden3262
Tento měsícTento měsíc16809

Partnerské weby