Čtenářka Regina z Kroměřížska se redakci svěřila: „Vedu už delší čas spor se sousedkou. Od chvíle, co jsme se pohádaly, se mnou sice nemluví, zato po mně vrhá zlé pohledy, až z toho jde strach. Nevšímala jsem si toho, dělala jsem, že to nevidím. Jenže se v poslední době necítím dobře, a tak mám trochu strach, že mě uřkla, jak se říká. Pochází totiž ze

Srbska a co jsem slyšela, tam se podobné věci dělají. Jak se mohu uřknutí zbavit, jak se mám chránit?“

Prostřednictvím pohledu, který nese negativní emoce (závist, hněv či žárlivost), lze prý opravdu citlivějším osobám způsobit bolesti hlavy, nevolnosti a únavu, střevní potíže.

Traduje se, že jako prevenci proti uřknutí můžete využít červenou barvu (například ve formě náramku, stužky na ruce), která dokáže negativní energii pohltit. V případě, že již k uřknutí došlo, může podle jednoho starého lidového receptáře pomoci, když si postižená osoba otře tvář svým použitým spodním prádlem. Jiný zdroj uvádí, že je nutné vhodit uhlíky z ohniště do studené vody a pronést „odklínadla“ (ta ovšem k dispozici nemáme). Tou samou vodou se pak musí člověk ještě opláchnout a trochu by jí měl i vypít. Další recept doporučuje připravit si řepíkový čaj, kterým se potírá tvář. Uřknutí z postiženého také může sejmout druhá osoba. Jak? Musí zlehka a pomaličku opakovaně (třikrát) přejet hřbety rukou od koutků očí k uším uřknuté osoby, pokaždé si přitom hned otře ruce o svou bederní část zad či pozadí. Intenzivně přitom myslí na to, že zbavuje danou osobu toho, co jí škodí.

Dalším „zaručeným“ prostředkem by pak měl být třeba odvar z čistce. Připravený odvar se nechá odstát, nalije do umyvadla a pak si s ním postižený omývá oči a tvář, a to tři dny po sobě. Pokud byl skutečně uřknutý, objeví se prý v umyvadle sraženina.

Jak si odvar připravit? Potřebujete tři hrsti čistce lesního, které vhodíte do tří litrů vody a vaříte po dobu pěti minut. Čistec lesní (latinsky stachys sylvatica) patří do čeledi hluchavkovitých. Dorůstá do výšky 30 až 100 cm a kvete od června do září. V časech válek ho používali lapiduši, protože látka, kterou obsahuje (stachydrin), zastavuje krvácení a urychluje hojení ran. V některých dochovaných sbornících lidové magie se uvádí, že se dá čistec použít i jako účinné vykuřovadlo k čištění prostor.

(cul)

Foto čistce: Pixabay

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2278916
DnesDnes31
VčeraVčera734
Tento týdenTento týden3371
Tento měsícTento měsíc11165

Partnerské weby