Poslední měsíc v roce bývá zpravidla ve znamení mnohých bujarých akcí, společenských událostí, podnikových večírků, příjemných posezení, kde je dobré jídlo i pití samozřejmostí. Spolu s dobrou, uvolněnou náladou zpravidla stoupá i počet vypitých skleniček a večer končí někdy až nad ránem s pořádnou „opičkou“. Jak předcházet „kalnému ránu“, nepříjemnému stavu, který provází boles t hlavy, pocit velké žízně, žaludeční nevolnosti, celkově oslabeným organismem? Mnohému se dá předejít preventivně.
*Nejúčinnější ochranou před kocovinou je vyhnout se alkoholu, což nebývá při takových příležitostech obvyklé. Proto nikdy nepijeme nalačno, vždy je dobré se vydatně najíst, vhodné jsou mastné výrobky. Alkohol nekombinujeme se sladkostmi, neboť zhoršují kocovinu.
*Před ulehnutím na lůžko pamatujeme na to, že je třeba tělu dodat tekutiny a tak předejít dehydrataci organismu. Čím více alkoholu vypijeme, tím více vody ztrácíme.Nejlepší je čistá voda nebo minerální bez bublinek.
*Pokud chceme vsadit na tak zvaný vyprošťovák, dodat tělu to, čím jsme ho podlomili, tedy další alkohol, není správná volba. Jen by organismus ještě více oslaboval a zhoršil následky nekontrolovaného pití.
*Jestliže vsadíme na kávu a nápoje s kofeinem, kocovině nijak nepomohou. Dokáží tlumit únavu, ale současně výrazně podporují dehydrataci organismu. Lepší je upřednostnit lehčí snídani, která pomůže navázat zbytky alkoholu v krvi, obnoví hladinu krevního cukru, může zmírnit závrať, třes, celkovou slabost.
*Místo šumivého acylpirinu nebo jiných komerčních produktů z lékárny určených k tlumení kocoviny je lepší vyzkoušet bylinkové čaje, které uklidní žaludek, prospějí játrům. Vyzkoušet můžeme například heřmánkový, mátový, kopřivový. Dobrý je i med rozpuštěný v čaji či teplé vodě, neboť rychle tělu nahradí ztracené cukry.
*Velmi účinnou vzpruhou může být při opileckém ránu příjemná sprcha. Začínáme nejdříve teplou vodou a postupně ji ochlazujeme. Střídavé sprchování rozproudí krev, nastartuje zpomalený mozek.
(mav)

DODATEK
S narůstajícím věkem ztrácí organismus schopnost odbourávat alkohol, což je způsobeno fyziologickými změnami, kdy v organismu dochází k poklesu množství vody a nárůstu tuku.
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2278919
DnesDnes34
VčeraVčera734
Tento týdenTento týden3374
Tento měsícTento měsíc11168

Partnerské weby