Jste specialistkou v preventivní medicíně a výživě. Je to záměr? Souvisejí nějak tyto obory?
Preventivní medicína, i když se to na první pohled nemusí zdát, má co do činění s výživou - jako prevencí nemocí. Dle mého názoru i zkušeností je právě vyvážená a

pestrá strava kořenem dobrého zdraví, společně s dobrým psychickým stavem. Samozřejmě, na celkový zdravotní stav člověka mají vliv také další, převážně environmentální, faktory. Ale tyhle dva jsou těmi zásadními. Když jsme společně jako rodina změnili své stravovací návyky před téměř čtyřmi lety, uvědomila jsem si sílu tzv. funkčních potravin. Díky stravě jsme si vyléčili alergie, astmata, ekzémy a další neduhy.

Nyní žijete v Austrálii, kam jste se s rodinou přestěhovala z Londýna. Proč zrovna tyto země? Jaký je přístup ke zdraví a životosprávě jinde než v ČR? Jak jsou na tom třeba právě Australané?
Londýn jsem si vybrala pro život, když jsem začínala praktikovat preventivní medicínu. Práce pro zdravotnictví ve Velké Británii mi dala především velký rozhled a toleranci. Londýn je metropolitní město s velkou kulturní a národnostní diverzitou, s čímž přicházejí také různorodé problémy, co se zdraví obyvatel týče. Byla to pro mne obrovská zkušenost. Každopádně po narození syna jsme si uvědomili, že Velká Británie není zemí, kde bychom chtěli trvale žít a vychovávat naše děti. Austrálii jsme si vybrali intuitivně a také díky ideálnímu klimatu. Máme velmi rádi teplo a přírodu, které je tady opravdu hodně.
Jak jsou na tom Australané? To velmi záleží na oblasti, ve které žijete, na způsobu stravování, životním stylu, jako jinde na světě. Obecně je zde ale vyšší výskyt rakoviny kůže a paradoxní je přibližně 40 % deficit vitaminu D u obyvatel. Australané jsou velmi aktivním národem, pozitivní, usměvaví a většinou nic není problémem. Oblast, kde se nacházíme my (Lennox Head u Byron Bay - pozn. red.), je známa svou hippie historií, která stále přetrvává. Lidé dbají na zdravý životní styl a jsou velmi šetrní k přírodě. Například zdejší městský úřad jako jediný z Australských úřadů nepovolil fluoridaci vody…

Stravování jste změnila po očistě duše a těla v Amazonském pralese a jste vitariánkou stejně, jako vaše rodina. Povězte nám o tom něco.

Pobyt a posvátné rituály s tzv. liánou smrti jsem absolvovala v Ekvádoru v roce 2012. Byl to pro mne velmi silný zážitek, který vřele doporučuji všem lidem s otevřenou myslí, srdcem a kteří v životě hledají pravdu.

Pod vedením zkušeného šamana jsem absolvovala čtyři ceremonie s ayahuascou a dvě s tabákem. Ten se nekouří, ale pije a kape do očí. Po čtrnáctidenním pobytu v Amazonii jsem odložila brýle a postupně měnila své stravovací návyky. Začala jsem mít ráda sama sebe a uvědomila si sílu vědomí, myšlenky. A začala jsem více naslouchat své duši.
Vaše nová kniha Hravě o živé stravě pojednává, jak už název napovídá, o možnostech zdravého stravování. O čem všem se čtenáři v knize dočtou?

Snažila jsem se, aby v knize našli především laskavého průvodce, který striktně nevyzdvihuje jediný stravovací kult a varovně nehrozí prstem všem, kteří se od „ideálu“ jen mírně odkloní. Kniha je však zaměřena na rostlinou a vitariánskou stravu a vhodnost tohoto stravování především u dětí. Jedná se o odbornou publikaci, ve které nenajdete jen mé vlastní zkušenosti a názory, ale také pohledy dalších odborníků, kteří se tématem vitaránství, veganství či vegetariánství aktivně zabývají. Nechybějí praktické jídelníčky dle věku dětí, tipy, jak s dětmi začít a s jakými potravinami, jakou vodu pít atd.
Jaké zkušenosti se „živou“ stravou máte vy osobně?

Zkušenosti a přínosy se týkaly a týkají zdraví celé naši rodiny. Manžel trpěl od útlého dětství alergiemi, astmatem a někdy nepříjemnou vyrážkou především na rukou. Alergie a astmatu se zbavil úplně a vyrážka se u něj nyní objeví pouze v souvislosti se zvýšeným stresem, anebo pokud cestujeme a nestravujeme se čistě organicky. Mně se vylepšila pleť, kvalita vlasů a nehtů, kromě toho se mi zvýšila energie, která je tak potřebná, pokud máte dvě malé děti (smích).

Zhubla jsem přebytečná kila a celkově se cítím skvěle. Dcerka, které je teď pět let, nikdy zdravotní problémy neměla, ale i u ní vidím určité změny. Velmi dobře se opaluje a má sníženou potřebu spánku. Mladší syn se díky živé stravě zbavil ekzému, s nímž se narodil, a alergie na ořechy. Chtěla bych však zdůraznit, že máme otevřenou mysl a jídelníček se u nás neustále mění podle toho, kde zrovna žijeme, jak se cítíme a zda cestujeme.

Pořádáte ozdravné holistické pobyty v Austrálii… Kdyby se chtěl přihlásit někdo z Čech, měl by možnost? A co by se na takovém pobytu dozvěděl?

Ano, tyto holistické ozdravné pobyty, které jsou převážně založeny na syrové stravě, jsou hlavně pro Čechoslováky. Jedenadvaceti denního pobytu se již zúčastnily dvě dámy - jedna z Prahy a druhá, i se svým synem, z Banské Bystrice.
Jde především o osobní vnitřní transformaci, změnu stravovacích návyků a zlepšení celkového zdravotního stavu. Probíráme různá témata, o které se daný jedinec zajímá, jezdíme na výlety po krásné Austrálii a podáváme jen organická a převážně vitariánská jídla. Otevíráme svou rodinu lidem s otevřeným srdcem a myslí…

Jste velmi aktivní… Umíte také někdy odpočívat nebo relaxujete prací? 

Ano, odpočinek je důležitý. (smích)

Většinou chodívám spát až po půlnoci, kdy večer mohu v klidu usednout k počítači a povyřizovat vše, co potřebuji. Přes den se to se dvěma malými dětmi dá jen velmi těžko. Snažím se před spaním uvést do klidu a praktikovat meditaci či se protáhnout pomocí jednoduchých jógových cvičení. Také miluji četbu, kterou zároveň relaxuji.

Co byste čtenářům Spiritu poradila nebo doporučila v oblasti výživy?

Čím přirozenější, nezprocesované a čistější potraviny konzumujete, tím je to lepší pro vaše tělo. Nezapomínejte však na zdravou psychiku, která je snad ještě důležitější než strava samotná.

Ludmila Veselá

Foto: archiv Evy Hájkové

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1948859
DnesDnes212
VčeraVčera823
Tento týdenTento týden212
Tento měsícTento měsíc18514

Partnerské weby