Jednoho z nejslavnějších řeckých lékařů starověku, působícího v Římě, představoval Galenos. Ten se po získání lékařského vzdělání stal lékařem gladiátorské školy, kde nabyl chirurgických zkušeností. Zvěst o jeho mimořádných schopnostech se dostala až

k římskému císaři Marcu Aureliovi, který ho v roce 164 pozval do Říma, kde se pak Galenos stal nejprve jeho dvorním lékařem a po smrti císaře v roce 180 lékařem jeho nástupce Commoda.

Galenovy názory se staly základem medicínského myšlení na dlouhá staletí. Ve svých lékařských i filozofických dílech obsáhl prakticky celou medicínu a stal se tak nejvýznamnějším představitelem lékařského myšlení údobí vyvrcholení otrokářské společnosti v Evropě. Galenovy anatomické poznatky vycházely výlučně z pitev zvířat, zvláště opic a vepřů a částečně i z pozorování těl utopenců. Do anatomie uvedl Galenos znalost atlasu, epifýzy a diafýzy dlouhých kostí, Achillovy šlachy a další. Objevil sedm dvojic mozkových nervů a nitkovité začátky zrakového nervu v sítnici oka, tři vrstvy stěn artérií, znal rozdíl mezi trávicím ústrojím masožravců a býložravců. Do fyziologického poznání uvedl schéma krevního oběhu a také trávení. Už ve své době Galenos správně poukázal, že mozek je původcem pohybů,  citlivosti a duševní činnosti. Významné jsou jeho experimentální důkazy o vzniku paréz při přetínání míchy v různé výšce.

Názory na choroby vycházely u Galena z přesvědčení, že tělo tvoří čtyři prvky - vzduch, voda, země a oheň. V těle pak podle jeho mínění působí čtyři šťávy - krev, hlen, žluč a černá žluč. Porušení rovnováhy prvků pak podle Galena vyvolává chorobu. Při jejím vzniku však též zdůrazňoval i teleologické příčiny. Při léčbě chorob doporučoval Galenos využít zejména přírodní síly samotného organismu, z léků by měly být nejúčinnější především ty, které působí protikladně, například při horečce studené obklady, při prochladnutí teplé nápoje a podobně. Velký význam připisoval slavný lékař i dietě. Při léčení používal jednoduché výtažky z rostlin, které se dodnes nazývají galenika.                     

(pk)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1897732
DnesDnes237
VčeraVčera646
Tento týdenTento týden237
Tento měsícTento měsíc16160

Partnerské weby