Podzim nemusí vypadat v zahradě nudně, i v chladnějších dnech má co nabídnout. Zkrášlit ji mohou keříky třezalky. Po celé léto jsou obsypány výraznými žlutými květy s rozpustile vyčnívajícími tyčinkami, některé kvetou až do

konce října.

Výhodou je rychlý růst

Mezi třezalky patří byliny, polokeře a keře, některé jsou opadavé, jiné stálezelené. Jejich výhodou je rychlý růst. Vyžadují teplou a chráněnou polohu. Menší druhy žádají slunce, keříky slunce nebo polostín. Ideální je lehčí humózní půda, středně živná, nesmí být výsušná. Podle druhu jsou třezalky mrazuvzdorné až chladuvzdorné. Silné zimy mohou poškodit konce větévek a olistění. V takovém případě je na jaře seřízneme, velmi dobře zregenerují.

Hodí se i do skalek

Listy některých odrůd se na podzim zajímavě žlutě vybarvují, ještě pozoruhodnější je oranžově červený nádech u H.patulum f. Forrestii. Keřovité třezalky vysazujeme jako solitéry i ve skupinách. Vhodné jsou jak na zídky, do větších skalek, jako předsadba před vyšší keře, tak na svahy nebo do trvalkových záhonů. Z vyšších typů můžeme vytvořit nízké živé plůtky.

Množení

Byliny množíme semenem. Protože je velmi jemné, sypeme ho pouze na povrch výsevného substrátu a nezasypáváme. Vyséváme na podzim nebo na jaře. Trsy můžeme množit i dělením. Plazivé a výběžkaté druhy se velmi dobře množí také dělením, ostatní druhy řízkujeme.

Jaký druh si vybrat?

Třezalka koujtšenská patří k opadavým druhům. Má větve obloukovitě zahnuté, zelené listy, dekorativní jsou hnědočervené tobolky, může kvést od června až do října. Poloopadavá třezalka bobulovitá má sytě zelené listy, kvete od června do konce září. Třezalka nevonná má vzpřímený keřík, tmavě zelené listy, voní až po rozemnutí, někdy zcela opadává, plody má oranžově červené. Třezalka jehličkovitá je řídce stavěný poléhavý hustý keřík, který dosahuje patnáct až třicet centimetrů, s jasně žlutými květy. Na skalce bude vynikat třezalka Hookerova. Někdy bývá částečně opadavá, květ dosahuje čtyři až pět centimetrů.

(es)

Planety radí i varují

Předplaďte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Domeček zdraví

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1727574
DnesDnes586
VčeraVčera1214
Tento týdenTento týden5432
Tento měsícTento měsíc24092

Partnerské weby