Přemýšlíte, čím na balkoně nahradit pomalu odkvétající trvalky? Vřesy a vřesovce jsou nenáročné rostliny, které jsou ideální nejen na záhon, ale i pro pěstování v nádobách. V zahradách je možné pěstovat více druhů vřesovců, které

se liší nejen tvarem květů a květenství, ale také dobou květu. Jednotlivé druhy nakvétají v různých obdobích roku a jejich správnou kombinací můžeme zajistit, že vřesoviště pokvete nejenom celou sezónu, ale díky vřesovci pleťovému i v zimě. Vřesovec pleťový patří k nejodolnějším. Vysazujeme ho na světlé místo, ale dobře snáší i polostín. Na plném slunci je v zimě vhodná lehká přikrývka chvojím, která ho mírně přistíní. Žlutolisté kultivary je lépe vysazovat do polostínu, přímé slunce je může v zimě i v létě popálit. V příhodných podmínkách se rozrůstá v bohaté, svěží, stálezelené koberce, které výborně pokryjí povrch půdy. Vřesovec pleťový je tolerantní k substrátu, na rozdíl od zbývajících druhů snáší dobře i půdy lehce vápnité, ale stejně dobře roste i v půdách kyselých, obohacených o rašelinu, jako ostatní vřesovištní rostliny. Vytváří pěkné koberce a nevyžaduje pravidelný řez.

Vřesovec čtyřřadý může v příhodných podmínkách dorůstat do výšky až jednoho metru, u nás je vysoký jen kolem třiceti centimetrů. Listy jsou pýřité, na okrajích žláznatě chlupaté, na větévkách vyrůstají ve čtyřčetných přeslenech. Nejlépe vřesovce působí, máme-li možnost je sesazovat do větších skupin po jednom kultivaru. Pěkně působí také kombinace s nízkou stálezelenou plazivou libavkou poléhavou, která má široké oválné listy a po celou zimu ji zdobí červené plody, či s brusinkou nebo s plazivou medvědicí lékařskou. Vřesovce se hodí i jako podrost pod pěnišníky, zakrslé jehličnany i drobnější čilimníky a kručinky. Můžeme je použít i jako dekoraci do nádob, misek a koryt. Vhodné jsou též na terasovité záhony či na záhonové obruby.

(es)

DODATEK

V létě kvetoucí vřesovce jsou náročnější, zvláště špatně snášejí časté změny teplot a holomrazy. Přes zimu je chráníme nasypáním borové hrabanky na povrch půdy a lehkou přikrývkou chvojí. Nebezpečné je také promrzání nádob, které můžeme obalit bublinkovou fólií či zakrýt chvojím.

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1950013
DnesDnes535
VčeraVčera831
Tento týdenTento týden1366
Tento měsícTento měsíc19668

Partnerské weby