Plnokvěté, poloplné, jednoduché, sasankovité či japonské. Pivoňky jsou ozdobou každé zahrady, záhonku, velmi dekorativně působí i řezané ve váze. Mnoho odrůd navíc krásně voní. Keř pivoňky může dorůstat až do

výšky dvou metrů. Nejvhodnější dobou k výsadbě je začátek či polovina podzimu. Kořeny se potřebují rozrůstat do velké hloubky, proto je zapotřebí při sázení vykopat o hodně větší jámu, než je objem kořenů. Dno se vyplatí důkladně zkypřit a promíchat s kompostem. Pokud budete sázet více rostlin, dbejte na dostatečnou vzdálenost mezi nimi, nejméně šedesát až devadesát centimetrů. Pivoňky lze vysazovat i do okrasných zahradních nádob, nejméně však deset centimetrů pod povrch půdy. V tomto případě je nejvhodnější termín pro výsadbu polovina jara.

Pivoňky nejlépe prospívají ve středně vysokých polohách. Jsou poměrně odolné vůči chladu, neublíží jim ani velké horko, k vymrzání u nich nedochází. Proto není třeba je nějak zakrývat. Studený průvan však nesnášejí. Vyhovuje jim dobře propustná zásaditá zahradní zemina, ale snášejí i neutrální pH. Méně se jim bude dařit v kyselých půdách v oblastech s častými srážkami. Nejlépe se uplatní ve skupině vyšších trvalek, ale na zahradě vyniknou jako nepřehlédnutelné působivé solitéry.

Nejčastějšími chybami při jejich pěstování bývají nevhodná volba stanoviště a nedostatek živin, málo mohou kvést i v případě příliš hluboké či naopak mělké výsadbě. Nesvědčí jim ani časté přesazování. Pokud se k němu rozhodnete, optimálním časem je nastávající podzim. Podle odborníků by však nikdy nemělo jít o stanoviště, kde se pěstovaly například jiřiny nebo brambory.

(es)

DODATEK

Svou historii má i latinské jméno pivoňky - Paeonia. Dostala ho po Paeonovi, který byl podle mytologie lékařem bohů.

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1948842
DnesDnes195
VčeraVčera823
Tento týdenTento týden195
Tento měsícTento měsíc18497

Partnerské weby