Čtenářka Zita z Chomutovska redakci požádala: „Můžete sehnat nějaký recept, jak se ‚elegantně‘ zbavit pavučin, respektive pavouků? Zabíjet je nechci, i když nejsem pověrčivá.“

I když pavoučka z domu či bytu vyhodíte a

pavučinu mu důkladně vymetete, většinou se vrací. A s chladnějšími podzimními dny jich ještě přibývá, hledají úkryt na zimu.

Odborníci říkají, že chemické přípravky proti pavoukům účinkují spíše krátkodobě. Existují však už i elektrické odpuzovače. Po zapojení do sítě vydávají zvukovou frekvenci, která je pavoukům nepříjemná. Ovšem co se spolehlivosti této metody týká, názory uživatelů se různí.

Proto se doporučuje prevence. Co zahrnuje?

Aby se tomuto hmyzu u vás nedařilo, je důležitý pravidelný úklid, tedy vymetání či vysávání všech rohů a koutů domácnosti. Nikde by neměly zůstávat ležet zbytky jídla, drobky. Ty totiž vábí mouchy a mušky, jimiž se pavouci živí. Když u vás nebudou mít co chytat do svých sítí, půjdou o dům dál. Co se týká domácích prostředků, lze proti pavoukům vyzkoušet citron. Citronovou šťávou se potírají alespoň jednou týdně zárubně oken i dveří, prahy, skříně. A pavoukům prý nevoní ani máta. Když tedy přidáte do rozprašovače pár kapek esenciálního oleje z máty a postříkáte místa, kde se usadili, měli by rovněž zavelet k ústupu. Naši předci používali roztok octa a vody,jenže jeho výrazné aroma je obtěžující i pro člověka. Dalším jejich opatřením byly kaštany a žaludy, které pokládali na parapety oken i ke dveřím. Co dodat? Snad už jen to, že přirozeným nepřítelem pavouků jsou kočky.

(šál)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2011426
DnesDnes44
VčeraVčera727
Tento týdenTento týden1506
Tento měsícTento měsíc7751

Partnerské weby