Podzim je v plném proudu a víkendů strávených na chalupě je čím dál méně. Je nejvyšší čas připravit ji na zimu. Na co bychom neměli zapomenout?

Pozor na vodu. Pokud chalupu v zimě

nevyužíváte, je potřebné vypustit ze všech nádrží vodu. Nezapomeňte na bojler, kotel, topná tělesa, splachovací nádobu. Do všech odpadů i nádob nasypte sůl, která zamezí případným zbytkům vody zmrznout. Pokud nechcete použít sůl, dobře poslouží i cenově dostupný denaturovaný líh. Ze zahrady odkliďte postřikovače, hadice a zahradní čerpadla.

Úklid v chladničce. Vyprázdněte chladničku a mrazničku, vymyjte je octovou vodou a nechte přes zimu dvířka otevřená. V chalupě by nemělo zůstávat žádné jídlo. Do jara by navlhlo, utrpěla by jeho kvalita, zbytečně byste tak živili hlodavce.

Proti hlodavcům. Před zimou se vyplatí investovat do pastí a návnad proti myším a jiným hlodavcům. Vyzkoušet lze i ultrazvukové odpuzovače.

Kontrola domu. Věnujte pozornost okapům, zvláště tehdy, je-li v jejich dosahu listnatý strom. Napadané listí by mohlo zabránit odtoku vody z tajícího sněhu a opětovné zmrznutí může způsobit pád nebo deformaci okapů.

Proti zlodějům. V chalupě nikdy nenechávejte cennosti, šperky, elektroniku nebo věci, které mají pro rodinu nedozírnou hodnotu - drahý porcelán, historické sbírky a podobně. Ne vždy je možné všechno odvézt, i proto je dobré se pojistit. Všechno byste ale měli dobře zdokumentovat, nejlépe vyfotografovat, poznamenat si výrobní čísla pro případ pojistné události.

Před odjezdem. Nezapomeňte řádně očistit a naolejovat ruční nářadí, postarat se o zahradní kolečko, sekačku, uklidit zahradní nábytek a další zahradnické náčiní.

Oslovte sousedy. Jestliže nestojí chalupa na samotě u lesa, ale v blízkosti slušných sousedů, kteří tam žijí i v zimě, nechte na sebe telefonní kontakt, případně klíče k občasnému překontrolování objektu nebo v případě problémů k předání zprávy.

(es)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2011428
DnesDnes46
VčeraVčera727
Tento týdenTento týden1508
Tento měsícTento měsíc7753

Partnerské weby