Minuly časy, kdy jsme kachlová kamna mohli spatřit jen v zámeckých interiérech, v honosných starých vilách nebo ve venkovských chalupách. Dnes si je totiž pořizují lidé i v těch nejmodernějších prostředích. Kachlová kamna

mohou sloužit jako sporák k vaření, jako klasická kachlová pokojová kamna nebo kachlový krb. Dalšími typy jsou krby buď kamenné nebo mramorové a právě tak krbokamna či přenosná lehká kamna, která můžeme kamkoli přemístit, což u kachlových kamen ani u krbů bez další demontáže nelze. Přestože se kachlová kamna stavějí obvykle napevno, za pomoci odborníka se dají demontovat a přemístit do jiné místnosti. V takovém případě však musíme počítat s dodatečnými náklady.

Dnešní kachlová kamna se také staví z klasických materiálů, ale nejen z nich. Kachle mohou být neglazurované, ale i speciálně lité šamoty, které lze nakombinovat s keramickými kachlemi. Může pak dojít k zajímavému spojení, kdy máme třeba kachlová kamna nebo kachlový krb v kombinaci bílé omítané stěny a kachlí. Podstatou zůstává, že se nejedná o klasický vyzdívací materiál, ale buď o neomítané kachle nebo litý šamot. V dnešní době se dají postavit velice moderní jak kachlová kamna, tak i kachlové krby, až po skutečně moderní kamna. Stejně tak jako krb, tak i kachlová kamna dosahují obrovské hmotnosti. Přesto je lze umístit i do pater domu. Většinou se v takových místech potom staví lehká nebo středně těžká, jak tomu ve starých bytech kdysi bývalo. Lze vzpomenout například na kachlová secesní kamna nebo tzv. tahovky, které dosahují hmotnosti 600 až 700 kilogramů.

Jelikož má každý z domů své specifické vlastnosti, je třeba nechat si před jejich instalací vyhotovit posudek od statika. Zároveň se v takovém případě vyžaduje revize komína, aby splňoval potřebné normy. Obvykle se pak v kachlových kamnech sice topí dřevem, ale v případě zájmu je lze upravit i na uhlí.

(kov)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2011438
DnesDnes56
VčeraVčera727
Tento týdenTento týden1518
Tento měsícTento měsíc7763

Partnerské weby