Výsledky mnoha studií ukázaly, že rostliny dokážou snižovat množství škodlivých látek, zlepšují kvalitu prostředí zvyšováním vzdušné vlhkosti, snižují množství prachu. Zdrojem škodlivých látek mohou být koberce, nátěry na zdech, lepené tapety, nový

nábytek a řada dalších. Jak vyplývá z řady výzkumů, rostliny reagují na některé z nejnebezpečnějších jedů, například na formaldehyd (izolace z pěnového polystyrenu a dřevotřískové desky), na benzol (umělá vlákna, barviva, tabákový kouř) a na trichloretylen (TCE) v lacích a lepidlech. Při tom se vědci shodli na tom, že do jediné místnosti nelze dostat tolik rostlin, kolik by bylo potřeba. Na deset čtverečních metrů místnosti je třeba odpařit téměř litr vody denně. Takže vedle zelených krásek pomůže ke zdravému vzduchu v místnosti také časté větrání.

Víte, že ideálním zvlhčovačem vzduchu jsou například azalky? V krátké době odpaří až 90 % vody, která jim byla zálivkou dodána.

O příjemnější mikroklima se dokáže přičinit šáchor. Je to jedna z mála rostlin, které svědčí přelití. Šáchoru prospívá, když je miska pod květináčem neustále plná vody, uvítá také časté rosení.

Formaldehyd omezuje filodendron, rostlina, která je na pěstování nenáročná. Při správné péči zútulní interiér dlouhé roky. Potřebuje přímé světlo nebo polostín, vyhovuje jí běžná pokojová teplota, občas potřebuje radikální řez, aby zhoustla.

Pokojová palma Chamaedorea elegans omezuje formaldehyd a TCE. Patří k pomalu rostoucím rostlinám. Tvoří nízký tenký kmínek, proto se často do květináče zasazují dvě až tři rostliny, aby měla hustší tvar. Jedná se o dlouhověkou pokojovou rostlinu, jež uvítá jasné rozptýlené světlo, snese však i polostín. Ideální je pěstovat ji při pokojové teplotě od 18 do 24 °C, v zimě potřebuje nejméně 12 °C.

Životní prostředí zlepšuje i žumara. Patří do skupiny zakrslých palem. Dorůstá maximálně do výšky jednoho metru a na nízkém kmínku vyrůstají po stranách listové vějířovité čepele na tuhých a trnitých řapících. V letních měsících ji přemístíme na výsluní, v zimním období se spokojí s teplotou nad bodem mrazu.

O zdravější prostředí se postará tchynin jazyk. Mezi pokojovými rostlinami má nálepku nezmar, neboť vydrží takřka jakékoli zacházení, je nezničitelný. Spíš mu vyhovuje umístění směrem na západ nebo sever, přímé slunce tchyninu jazyku neprospívá. V zimním čase je ideálním stanovištěm chladnější místnost nebo chodba, hala s teplotou kolem 10 °C. Mírná zálivka mu stačí jednou za dva týdny.

(es)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2010369
DnesDnes449
VčeraVčera737
Tento týdenTento týden449
Tento měsícTento měsíc6694

Partnerské weby