Rostliny, kterými zdobíme naše příbytky, pocházejí ze všech částí světa, kde rostou za zcela rozdílných podmínek. Některé jsou doma ve světlých, suchých pouštních oblastech a vyžadují jen málo vlhkosti. Jiné

pocházejí z tropického deštného pralesa, kde rostou ve vlhké, dusné atmosféře. Voda udržuje správný tlak v buňkách rostlin. Bez jejího dostatečného množství ztrácejí svůj tvar a rostlinné tělo je oslabeno. Když pokojová rostlina vadne, bývá to první známkou toho, že s jejím zavodněním není něco v pořádku. Nejčastější příčinou bývá nedostatek vody u kořenů. Vadnutí může také způsobovat přemíra vody. Zda květina uvadá přemírou či nedostatkem vody, zjistíme tak, že prstem zkusíme, jestli je substrát příliš suchý nebo příliš vlhký. Správný okamžik pro zálivku nastává tehdy, když je povrch substrátu ještě lehce vlhký. Květináč můžeme nadzvednout abychom posoudili, jak je těžký, a tak zjistíme, zda je půda suchá. Můžeme do ní zastrčit pomůcku pro zalévání, která signalizuje, kdy substrát dosáhne určitého stupně vysušení. Některé pomůcky změní barvu, jiné se hlásí zvukem.

Rostliny můžeme zalévat shora a nebo zespoda. V normálním případě se voda lije ze zalévací konvičky na povrch substrátu. Pokud je to nutné, odsuneme před vodním proudem listy rukou do strany, voda na nich zanechává skvrny. Stojí-li rostlina na přímém slunečním světle, působí kapky jako lupa a spálí jejich povrch. Rostliny, jako například fialka nebo brambořík, se zalévají zespoda. Mívají totiž sklony k hnilobě, když se voda dostane na „srdce“ rostliny.

(vlab)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1972069
DnesDnes422
VčeraVčera816
Tento týdenTento týden422
Tento měsícTento měsíc17674

Partnerské weby