Ozvláštnit bytový interiér něčím vskutku originálním a ještě k tomu z vlastní dílny není vůbec žádný problém. Máte-li zálibu v pěstování pokojových květin a trochu výtvarného nadání, můžete začít třeba u květinových nádob. Potřebovat budete obyčejné květináče, mohou být i oprýskané staré, štětec, barvu na keramiku, lepidlo Herkules, sádru, nůžky. Hodit se budou odložené knoflíky, korálky, zbytky tapet, staré látky, novinový papír, stuhy, mnohé z toho, co leží v domácnosti ladem.
K dekoraci oprýskaného květináče použijte jeden barevný odstín a k tomu jednoduše ovázanou stuhu v odstínu, který by měl ladit jak s barvou květináče, tak rostlinkou, kterou do něj zasadíte.Ovšem předtím, než se pustíte do malování, důkladně nádobu vydrhněte, opláchněte v octové vodě, čímž ji zbavíte nečistot a mastnoty a barva lépe přilne.
Pokud vyznáváte jednoduchý styl, můžete květináče ozdobit říčními kamínky. Oblázky různých barev, tvarů a velikostí lze najít na mělčinách řek a potoků. V nejrůznějších tvarech a kombinacích je lze na plochu očištěného květináče přilepit hustší sádrou. Namísto kamínků ale můžete použít i barevné korálky, nepotřebné knoflíky, nebo suroviny ze spíže. Originální obrazce na květináč se dají vytvořit z obyčejné rýže, ovesných vloček, rozinek, ze semínek slunečnice, z čočky, cizrny. K působivé dekoraci stejně dobře poslouží třeba škeble, které jste si přivezli z dovolené, špejle, vaječné skořápky, pěkná bude i mozaika ze staré dlaždice a podobně. V tomto směru se fantazii meze nekladou. Bezchybnou podobu dá takovým květináčům nakonec bezbarvý lak, který můžeme štětcem nanést nebo použít lak v aerosolovém balení.
Nepříliš zručnosti je třeba vynaložit na zdobení starou tapetou nebo zbytky látek. I v tomto případě je nutné nejdříve květináč dokonale odmastit, umýt a vysušit, aby „nový kabát“ dobře přilnul.
Vedle výtvarného cítění je třeba mít na zřeteli i potřeby rostlinek. Podle toho, jakými motivy květináč zdobíte, volíte i druh květiny. Dekorativní zátiší s bujarou zelení vytvoříte především tím, když k sobě sesadíte pouze takové rostliny, které mají stejné nároky na pěstování, tedy na kvalitu zeminy, vlhkost, tepelné i světelné podmínky. Přitom nezapomínejte, že v jednoduchosti je krása.
(se)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2011438
DnesDnes56
VčeraVčera727
Tento týdenTento týden1518
Tento měsícTento měsíc7763

Partnerské weby