Při zatloukání zvolíme tak dlouhý hřebík, aby dvě třetiny jeho délky vnikly do spodního dřeva, ke kterému přitloukáme vrchní díl. Při zatloukání hřebíku držíme kladívko na konci držadla a hřebík zatloukáme pevnými, jistými údery. Přitom upínáme zrak jen na jeho hlavičku, nešilháme

po prstech a okolí. Tím by se totiž mohlo potvrdit pravidlo, že trefíme tam, kam se díváme.

   V některých případech může hřebík rozštípnout dřevo, neboť působí jako klín. Abychom tomu předešli, musíme jeho špičku nějak otupit nebo roztřepit. To můžeme udělat tak, že hřebík položíme hlavičkou na tvrdou podložku, nejlépe kovovou a na hrot udeříme střední silou kladivem. Ztupený hrot si vydírá ve dřevě dutinu, do níž hřebík snadno vklouzne, aniž by vyvolal štípání dřeva. Otupení hrotu hřebíku můžeme též nahradit uštípnutím kleštěmi. Avšak takto upravený hrot nemá již tak výhodné vlastnosti jako hrot otupený.

   Když zatloukáme více hřebíků za sebou, můžeme roztřepit hroty tak, že špičku následujícího hřebíku umístíme na hlavu hřebíku posledního. Středně silným úhozem kladiva na hlavu přiloženého hřebíku docílíme žádaného roztřepení špičky. Další výhodou tohoto postupu je, že při současné úpravě hrotu následného hřebíku se zakusuje hlava předchozího hřebíku do dřeva a zůstane nakonec pod úrovní povrchu. Aby se hlava hřebíku dobře do dřeva zapouštěla, je výhodné bočním úhozem její okraj ohnout o 90 stupňů. Takto se dá postupovat například při zhotovení dřevěného truhlíku.

   Když si zhotovíme skříňku, kterou chceme natřít a na jejímž vzhledu nám záleží, musí být zapuštění hlavičky hřebíku takové, aby ve vzniklém otvoru nad hlavičkou hřebíku držela malá kapka kytu. Tu potom uhladíme, takže vznikne rovný neporušený povrch. K většímu zapuštění hlavičky hřebíku musíme použít upravený průbojník. V tomto případě potřebujeme kuželovitý ocelový nástroj přibližně 10 cm dlouhý. Na jeho horní plochu tlučeme kladivem, přičemž spodní zúžená plocha má průměr 2 až 10 mm a je hladce zabroušena do roviny.

(vel)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

2010351
DnesDnes431
VčeraVčera737
Tento týdenTento týden431
Tento měsícTento měsíc6676

Partnerské weby