Svůj domov má v krajích jižní Evropy, divoce roste v západním Středomoří, jižních Tyrolích, severní Itálii.  Levandule má ráda slunečné stráně a návrší obrácená k jihu. U nás se pěstuje jako okrasná rostlina na zahrádkách. Levandule je trsnatý, až půl metru vysoký polokeř, olistěný

pouze v dolní části. Jako drogy se užívá květů, které se sbírají v červenci a srpnu krátce před úplným rozvitím.

V lidovém lékařství se používá spařené drogy na místa postižená revmatismem. Cenné služby poskytne tato voňavá bylinka ženám v přechodu, když se pije její odvar po několik dní po malých doušcích. Nálev z levandule je dobrý prostředek k utišení nervů, při stavech úzkosti a bušení srdce. Levandulový čaj je vhodné podávat při nespavosti, neklidném spánku, osvědčuje se při bolestech hlavy.

Při celkové únavě, skleslosti se používá odvaru k regeneračním koupelím. K tomu postačí asi půl kilogramu sušené natě, kterou vaříme asi deset minut ve čtyřech litrech vody. Odvar se pak nalije do vanové lázně. Koupel může oživit krevní oběh a celkově posílit organismus.

Účinky levandule jsou vskutku mnohostranné. Kromě jiného také pomáhá snižovat krevní tlak, podporuje pravidelnou stolici, je dobrá proti plynatosti, podporuje imunitu, hojení řezných ran a popálenin, po levanduli je dobré sáhnout v případě kašle, chřipky, při zahlenění.

Jak zjistili floridští vědci, levandule pomáhá lépe snášet ostrou bolest. Její vůně sice nemá přímý analgetický efekt, ale vyvolává příjemný zážitek, který ovlivňuje to, jak člověk bolest vnímá. Třicet dobrovolníků se podrobilo různým zkouškám, při nichž museli snášet bolest - například tlak nebo větší teplo na určitém bodě na těle. Ti, kteří čichali k levandulovému oleji, vnímali tento nepříjemný stav méně intenzivně než dobrovolníci, kteří měli k dispozici lahvičku s obyčejnou vodou.

(map)

DODATEK

Lahodný čaj si připravíme ze dvou lžiček levandulového květu, který přelijeme šálkem horké vody, necháme alespoň pět minut vyluhovat a pak scedíme.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

2234804
DnesDnes618
VčeraVčera671
Tento týdenTento týden3312
Tento měsícTento měsíc10869

Partnerské weby