Pod skalnatým vrcholkem Stožecké skály stojí nádherná kaple. Když sem zavítáte, ucítíte stejnou sílu, jako při pobytu u léčivé studánky. Aby také ne, vždyť před kaplí zázračný pramen skutečně tryskal a byl opředen tajemnými pověs tmi. Uzdravoval nemocné, kterým se několikrát zjevila i sama Bohorodička.

Původní dřevěná kaple z roku 1791 byla o třicet let později nahrazena kamennou. Do svatostánku přibyl i nový obraz Madony s růží. Růže je důležitým ezoterickým symbolem, který nebyl vybrán náhodou. V těle Ježíšovy matky se (z okultního pohledu) proťaly čtyři sféry, síly či proudy, a otevřely růžový květ, lůno, z něhož vyšel Mesiáš. Mystická růže také zobrazuje zemské energetické proudy, rozevřený květ je alchymistickým završením velkého díla, vrcholem osvícení. Východ místo růže používá lotosový květ, ale význam je stejný.

V socialistických dobách zanikly křížové cesty, poutě i pramen, Stožecká kaple chátrala, energie místa klesala. V roce 15. 8. 1920 se po slavné mši, kterou tu sloužil pražský arcibiskup Bedřich Schwarzenberg, objevil na obloze černý mrak. Prý šlo o zlé znamení a věštba se skutečně naplnila. Naštvaní Bavoráci v roce 1985 postavili v blízkém Phillipsreutu přesnou kopii kaple. Socialističtí mocipáni se zastyděli a v roce 1988 započala renovace kaple původní, která byla vysvěcena po roce 1989.

Za zastávku stojí i Stožecká skála, žulové chráněné skalisko s křížem a zbytky strážní věže ze 13. století. Stával tu totiž strážní hrádek, který střežil blízkou Zlatou stezku. Podle některých svědků se tu dějí podivné věci. Pod skálou byly spatřeny záhadné plameny. Když se v kostele na Velký pátek předčítají pašije, Stožecká skála se podle pověsti malinko pootevře. Prý se touto puklinou dá dojít až na onen svět. Jde snad o chvilkovou aktivaci pověstné „brány“ do paralelního světa? Žádná z pověstí ale nehovoří o tom, co dělat, když se pašije dočtou a skála se znovu zavře. Je pak poutník navždy uvězněn v jiném světě? Nebo má čekat celý rok na své vysvobození stejně jako nešťastná matka v Erbenově baladě?
(nov)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2204070
DnesDnes360
VčeraVčera499
Tento týdenTento týden3744
Tento měsícTento měsíc13820

Partnerské weby