Karlův most, vystavěný Petrem Parlérem, byl jedinečnou stavbou své doby. Spojuje Hrad a Malou Stranu se Starým Městem a byl koncipován jako spojnice Královské cesty. Při malostranském břehu stávala socha Brunclíka s ležícím lvem. Byla obdobou Rolandských soch v městech západní Evropy, vnějším symbolem městského práva (Roland, palatin Karla Velikého, měl zázračný meč, se kterým kon al divy, před smrtí jej zakopal do země). Také Brunclík svůj meč ukryl, měl by odpočívat v mostním oblouku. Až bude v Čechách nejhůř, z Blatníku přijede sv. Václav se svými rytíři, vytrhne Brunclíkův meč a zbaví zemi nepřátel. Socha byla těžce poškozena Švédy a zachovala se jen polovina těla. Na místě byla koncem 19. století vztyčena nová, která však nezachovává původní výzdobné motivy.

Při staroměstském břehu lze spatřit vytesanou podobiznu muže zvanou Bradáč. Podle staré tradice zobrazuje podobu stavitele bývalého Juditina mostu, na jehož místě s použitím části základů byl Karlův most vystavěn.

Na příkaz krále Václava IV. byl z Karlova mostu svržen později svatořečený Jan Nepomucký. K jeho ostatkům se váže legenda o jazyku, který nepodlehl rozkladu. K jeho hrobu ve svatovítské katedrále se kdysi konaly mohutné pouti. V době baroka se konaly také pouti po vodě – od kláštera Na Františku vyjížděly lodě s hudbou. V místě, kde byl svržen budoucí světec do vody, se později zřítil mostní oblouk.
(toh)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2199469
DnesDnes246
VčeraVčera549
Tento týdenTento týden2971
Tento měsícTento měsíc9219

Partnerské weby