V době, kdy žil John Dee (1527 – 1608), neviděla většina lidí v Anglii velký rozdíl mezi vědou a magií. Dee patřil mezi nejlepší astronomy, matematiky a zeměpisce své doby. Pro jeho umění kreslit mapy si ho oblíbil i objevitel No vého světa Sir Walter Raleigh. Všichni však na něho pohlíželi jako na kouzelníka a on sám se také za kouzelníka považoval. Věnoval se stejně alchymii, astrologii jako konvenční vědě. Jako astrolog radil králi Eduardu VI. (1537 - 1553) a královně Marii I. (1516 - 1558), byl však obviněn, že svou magií způsobil královninu smrt, protože sestavil příznivý horoskop její tehdy uvězněné nevlastní sestře Alžbětě.

Po smrti „krvavé Marie“ povýšila královna Alžběta I. (1533 - 1603) Johna Dee na královského astrologa. Často jej vysílala do ciziny – oficiálně v zájmu vědeckých výzkumů, tajně však působil jako špión Admirality. Při jedné ze svých cest získal kouzelné zrcadlo, s jehož pomocí měl dle svých předpokladů vidět do budoucnosti. Nedařilo se mu to, dokud se mu jako médium nenabídl Edward Kelley (1555 - 1595). Kelley měl pověst věštce, který se na budoucnost dotazuje mrtvých. Prostřednictvím kouzelného zrcadla k němu promlouvali andělé.

Dee a Kelley jezdili společně po Evropě a najímali si je různí šlechtici. Sedmileté partnerství skončilo, když se Dee oženil s mladou krásnou ženou a Kelley mu prostřednictvím zrcadla oznámil, že andělé na jeho místo posílají tuto ženu. Bohužel po návratu do Anglie čelil John Dee obviněním z kouzelnictví za vlády krále Jakuba I., proslaveného hony na čarodějnice.

Kouzelné zrcadlo Johna Dee bylo vyrobeno z leštěného obsidiánu (černé sopečné sklo) a patřívalo prý kdysi Aztékům. V Novém světě je prý ukořistil ve dvacátých letech 16. století španělský dobyvatel Hernando Cortés. V Britském muzeu v Londýně je vystavena koule z narůžovělého křišťálu, o níž se tvrdí, že je to Deeovo kouzelné zrcadlo. Podle jiných zpráv mu však tuto kouli daroval anděl světla Uriel.
(nag)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2202440
DnesDnes418
VčeraVčera540
Tento týdenTento týden2114
Tento měsícTento měsíc12190

Partnerské weby