Tajemná, obdivovaná, ale i zatracovaná je homeopatie, unikátní léčebný systém. Zakladatelem je Samuel Hahnemann, název složil z řeckých slov „homeo“ (stejný) a „pathos“ (nemoc). Systém funguje již přes dvě stě let na tzv. princ ipu similarity. Velmi jednoduše se dá vysvětlit tím, že co škodí zdravému, pomáhá nemocnému. Homeopatické léky jsou zředěné substance, paradoxní je, že čím více jsou ředěny, tím výraznější mají účinky. Jak je to možné?

Klasická medicína také pomáhá a je nepochybně potřebná. Ale dělá jednu zásadní chybu, nemoc chápe jako cosi vnějšího, léky ji „vyhání“ z těla nemocného. Homeopatická medicína se na pacienta dívá z jiného úhlu, chápe chorobu jako „poruchu“ organismu, proto se snaží posílit obranné schopnosti člověka a napravit celé tělo, zlepšit celkové zdraví pacienta. Podobné postupy se používaly již ve staré Číně, Indii či Egyptě.

Vynikající výsledky mají například ve Švýcarsku a v Německu. V Mnichově zaznamenali významné úspěchy i na dětské klinice, například při léčbě tzv. kojeneckého abstinenčního syndromu, u novorozenecké žloutenky, úrazů, popálenin a na dětské onkologii. Homeopatii používá řada veterinářů, působí i na rostliny.

Opravdovým úspěchem je udělení Nobelovy ceny Lucu Montagnierovi, objeviteli viru HIV v krvi. Ve svých studiích se pokusil definovat princip homeopatické medicíny, dokázal, jak můžeme změřit vysoce zředěné homeopatické substance. Blýská se tedy na lepší časy? Dočká se Hahnemannův léčebný systém konečně celosvětového uznání? Podle optimistů již brzy, podle skeptiků tak za padesát let…
(nov)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2200400
DnesDnes74
VčeraVčera562
Tento týdenTento týden74
Tento měsícTento měsíc10150

Partnerské weby