V poslední době trápí čím dál víc párů problém s otěhotněním. Touha po vlastním miminku pak představuje velké soužení. Přestože moderní medicín a je v tomto ohledu na velmi vysoké úrovni, někdy nedokáže pomoci a pak přicházejí na řadu rady našich předků. A co takhle příští Vánoce už nebýt sami, ale mít šťastné miminko?
Už naše babičky věděly, že k otěhotnění není potřeba každodenní sex. Pár by se měl řídit především ovulací ženy, ale také životaschopností spermií.

I podle statistik vychází nejvíce početí z pohlavního styku přibližně pět dní před ovulací. Spermie totiž vybíhají velice rychle a již za hodinu je lze pozorovat ve vejcovodech. Pokud tam ale vajíčko ještě není, nic není ztraceno. Některé spermie na své cestě za vajíčkem odpočívají a údajně jsou pak ještě silnější než ty první, rychlé.
Spermie navíc vydrží zcela stoprocentně životaschopné 48 hodin, některé dokonce i týden. Proto frekvence milování i v období ovulace postačí jednou za dva dny.

Vysoké teploty mohou způsobit nejen poruchy ovulace u žen, ale i sníženou pohyblivost spermií. Jak ukázaly studie u mužů, varlata po "zahřátí" produkují méně schopné spermie, které pak mohou mít problém vajíčko oplodnit.

Sporné lubrikační gely

Přestože lubrikační gely mohou zkvalitňovat samotný pohlavní styk, podle některých odborníků i babiček není dobré je používat při plánovaném početí. Pro spermie totiž nejsou ideální a pokud jich chcete mít při závodu k vajíčku co nejvíce, nechte jim přirozené prostředí. Dokonce i lidské sliny mohou nepříznivě ovlivňovat pohyblivost spermií.

Zrychlit a jinak nabudit spermie prý dokáže i pořádná dávka kofeinu, stačí, když muži vypijí 2 hodiny před stykem dva hrníčky kávy.

Orgasmus zvyšuje šance

Pravděpodobnost otěhotnění prý narůstá při dosažení orgasmu ženy. Když ne přímo při pohlavním styku, pak mazlením po něm. Stahy dělohy a pochvy způsobí nasávání spermatu do děložního hrdla a tedy i jednodušší cestu k vajíčku.

Některé babičky radí jako nejvhodnější polohu při otěhotnění misionářskou s tím, že by si žena měla podložit zadeček polštářem, tak aby spermie měly co možná nejsnazší cestu.
Po styku by si pak žena měla i na několik minut zvednout nohy. Odvážnější rady pak říkají, že by žena měla na třicet minut udělat svíčku.

Tajemství bylinek

Již od pradávna ženy používaly bylinky pro úpravu hormonální hladiny v těle, prokrvení orgánů, ke stimulaci dělohy a ostatních pohlavních orgánů.

Každá kořenářka má svůj zaručený recept a mezi nejčastější bylinky obsažené v daných směsích patří kontryhel a maliník. Z dalších přírodních produktů pak mateří kašička či mladý ječmen.

Bylinky, které mohou pomoci s otěhotněním

Kontryhel - odpradávna je doporučován na všechny ženské problémy včetně neplodnosti. Posiluje ženské orgány, především dělohu. Působí proti potratům a zvyšuje pravděpodobnost početí. Kontryhel je jedinečný při menstruačních poruchách, tlumí menstruační bolesti, nadměrné krvácení. Léčí všechna zánětlivá onemocnění v podbřišku včetně zánětu vaječníků a výtoků. Po porodu zastavuje krvácení, podporuje tvorbu mléka a stahuje dělohu. Upravuje nepříjemné potíže při menopauze včetně psychických.

Maliník - předně pomáhá s bolestivou a příliš silnou menstruací. Tonizuje hladkou svalovinu, tedy svaly, které nemůžeme ovlivnit vůlí (i dělohu). Maliník by však ženy neměly užívat v prvním trimestru těhotenství, jelikož může vyvolat předčasné kontrakce a tím potrat.

Meduňka - odstraňuje nepravidelnosti menstruačního cyklu, redukuje menstruační bolesti, stimuluje dělohu, tiší porodní bolesti.

Pelyněk pravý - pročišťuje krev, odstraňuje poševní výtoky, reguluje cyklus.
Sporýš lékařský - působí příznivě na ženské orgány, ovlivňuje činnost dělohy, zlepšuje funkci vaječníků.

Heřmánek - má blahodárný vliv na ženské orgány. Tiší menstruační bolesti, užívá se při PMS a k regeneraci po porodu.

Šalvěj - podobá se ženským hormonům - estrogenu. Užívá se v pubertě, v přechodu či při nepravidelné menstruaci, po potratu je výborná jako regenerační prostředek, vyvolává opožděnou menstruaci.

Brahmi (Bacopa monnieri) - je tradičně užívaná bylinka indické ajurvédské medicíny pro léčbu mužské a ženské neplodnosti.

Osvědčené bylinné čaje

Čaj plodnosti - směs ze 100 g třezalky, 100 g kopřivy, 100 g kontryhele, 50 g hluchavky, 30 g měsíčku, 20 g řebříčku.
Polovina lžíce se spaří v ¼ l vody, nechá se 10 minut odstát. Pije se 3x denně kromě doby menstruace.
Následuje 14 dní pauza.

Čaj plodnosti II - směs ze 60 g natě kontryhele, 40 g natě řebříčku, 30 g květu měsíčku zahradního, 30 g natě kotosu lučního, 30 g květu mateřídoušky obecné, 20 g květu hluchavky bílé, 20 g listů z jitrocele kopinatého.
Polévkovou lžíci směsi bylin přelít 1 l vroucí vody a nechat 10 minut přikryté vylouhovat. Čaj pijte vlažný, po douškách, minimálně 3x denně. Možno přisladit medem. Čaj se pije 3 týdny, pak se 1 týden vynechá, nejlépe při menstruaci. Je možné cyklus 3x zopakovat (3 měsíce).

Čaj na otěhotnění báby Radnické - směs ze 70 g heřmánku, 150 g dobromysle (oregana), 50 g slézu, 150 g šípku, 100 g macešek, 100 g jablečníku, 150 g čekanky, 100 g mařinky, 200 g řebříčku, 200 g meduňky.
Hrst bylinek dát do 300 ml vody, nechat přejít varem, promíchat a louhovat 15 minut. Pít nejlépe nalačno - 30 minut před snídaní a večer 30 minut před spaním. Měl by pomoci upravit cyklus a prokrvit sliznici dělohy. Musí se vypít nejméně jedna dávka.

Čaj na neplodnost pana Josefa Suchého – směs ze 30g divokého chmelu, 100 g kontryhele, 50 g řebříčku, 10 g routy vonné, 20 g komonice, 20 g květu levandule, 20 g kořenu puškvorce, 20 g květu měsíčku, 50 g šípku.
1 lžičku směsi na 1/2 litru vody, vařit 2 minuty a pít 3x denně šálek čaje před jídlem.

Čaj na neplodnost bylináře Váni – směs ze 150 g mařinky vonné, 50 g jalovce, 100 g proskurníku, 100 g slézu, 150 g břízy, 150 g kopřivy, 50 g třezalky, 50 g jmelí bez bobulí, 50 g fenyklu, 50 g meduňky, 50 g máty.
Do litru vody dát 2 lžíce bylin. Vařit 1 minutu, nechat stát 10 minut, pak scedit. Litr čaje si uvařte do termosky a píjte během dne, a to nejlépe celý měsíc. Pak následuje 14 dní přestávka a opět měsíční kúra.

Čaj na otěhotnění podle Ludmily Mojžíšové – směs ze 20 g řebříčku, 20 g šípku, 10 g mateřídoušky, 15 g dobromysli, 7 g květu hluchavky, 15 g truskavce, 5 g heřmánku, 10 g čekanky, 7 g jitrocele.
Do 3 dcl studené vody přidat 10 g směsi. Nechat přejít varem a vylouhovat 30 minut. Pít 2x denně, ideálně nalačno.

Čaj na otěhotnění, starý recept od pratety – směs z 10 g světlíku lékařského, 10 g třezalky, 10 g kontryhele, 10 g yzopu, 10 g mateřídoušky, 10 g řebříčku, 5 g heřmánku, 10 g tužebníku jilmového.
1 polévkovou lžíci přelít 1/4 litru vroucí vody, nechat 15 minut louhovat a slít. Pije se po menstruaci prvních 7 dní dvakrát denně - nalačno a večer, zbylé dny cyklu jednou denně ráno nalačno. Při menstruaci pití vynechat a pokračovat až po skončení. Opakujte 3 měsíce.

Čaj na neplodnost – směs ze 240 g řebříčku, 60 g květů černého bezu, 30 g jmelí, 30 g zeměžluči, 30 g máty peprné, 20 g máty kadeřavé, 20 g natě mařinky vonné, 20 g natě mateřídoušky, 20 g oddenku puškvorce.
Do litru vody vhodíme 10 g směsi a pod pokličkou vaříme minutu. Necháme louhovat do vychladnutí, scedíme a uschováme v chladnu. Pije se třikrát denně 1 dcl před jídlem a stejné množství asi hodinu po jídle.
Po napití v poledne a večer před jídlem vezmeme jednu čajovou lžičku olivového oleje, po jídle pak čajovou lžičku medu, podle možnosti jednodruhového. Zároveň se pije nálev z meduňky lékařské, asi půl litru denně. Večer lehké masáže podbřišku, slabin a křížové oblasti, pak je vhodné teple se zabalit se a jít spát.
(hen)

 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2281296
DnesDnes773
VčeraVčera858
Tento týdenTento týden5751
Tento měsícTento měsíc13545

Partnerské weby