Jacob a Wilhelm Grimmovi se díky své práci a sbírce Kinder - und Hausmärchen stali jedněmi z nejvýznamnějších osobností německé a evropské kulturní historie. Vždyť kdo by neznal pohádky o Popelce, Šípkové Růžence, Jeníčkovi a Mařence, Červené Karkulce či Brémských

muzikantech? 

Jacob Grimm se narodil v Hanau v roce 1785, jeho bratr Wilhelm ho následoval o rok později. Své dětství strávili společně v Steinau ve východním Hesensku. Následně navštěvovali gymnázium v Kasselu a poté studovali právnickou fakultu na univerzitě v Marburgu. Zde byli ovlivněni zejména profesorem Friedrichem Carlem von Savigny, který jim přiblížil díla romantické literatury. Proto se také stali členy tzv. Heidelberského kruhu, který se orientoval na německou lidovou poezii.

Po smrti matky musel rodinu finančně zajistit Jacob Grimm. Mezi lety 1808 až 1813 pracoval v knihovně Jérômea Bonaparte, krále Westfálska. Bratři společně po dlouhé roky sbírali staré ságy a pohádky, které se k nim dostaly částečně v ústním podání, aby mohli již v roce 1812 vydat svou první společnou sbírku starých lidových pohádek pod názvem Kinder- und Hausmärchen.

A právě sbírka pohádek Kinder - und Hausmärchen patří od roku 2005 k chráněným světovým dokumentům organizace UNESCO.

Za protesty propuštění z práce

V letech 1814 až 1829 pracovali oba bratři na univerzitě v Kasselu. Jacob jako knihovník a Wilhelm jako sekretář. V tomto kreativním období vznikla také kniha Německá gramatika, která v této podobě doposud neexistovala. První vydání z roku 1819 se neomezovalo pouze na německou gramatiku jako takovou, v knize byly rozpracovány také příbuznosti němčiny s jinými jazyky a rovněž i jazykový vývoj jednotlivých slov.

V roce 1829 byli oba bratři jmenováni profesory na univerzitě v Göttingenu. Oba dva se také postupně stále více angažovali v politickém životě, a zasloužili se tak nejen o formulování základních práv, ale také o myšlenku sjednocení malých německých států do jednoho velkého. Ve chvíli, kdy společně s dalšími pěti profesory protestovali proti zrušení ústavy hannoverským králem Arnoštem Augustem I., přišli o svůj úřad.

Tři roky prožili bratři v kasselském exilu, než je nový pruský král Fridrich Vilém IV. pozval do Berlína, aby sepsali Německý slovník. Práce na tomto díle zaměstnala Jacoba i Wilhelma až do jejich smrti. Wilhelm zemřel v roce 1859, jeho starší bratr o čtyři roky později.

Ludmila Veselá

DODATEK

- Sbírka pohádek Kinder - und Hausmärchen byla přeložena do více než 160 jazyků.

- V roce 1991 byli bratři Grimmové vyobrazeni na poslední vydané sérii bankovek německé marky, hodnota bankovky představovala 1 000 marek.

- V roce 1896 byl na náměstí v Neustadtu odhalen Národní památník bratrů Grimmů, který je současně výchozím bodem tzv. Pohádkové stezky. Od roku 2006 nese město Hanau přívlastek „Město bratrů Grimmů“.

- Sourozenci Grimmové byli pochováni vedle sebe na starém hřbitově St. Matthäus-Kirchhof v berlínské části Schönberg. Poslední místo odpočinku zde nalezly i mnohé další významné osobnosti. Charitativní spolek tady pořádá tematické prohlídky hřbitova.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2276964
DnesDnes75
VčeraVčera1344
Tento týdenTento týden1419
Tento měsícTento měsíc9213

Partnerské weby