Čtenář Ludvík H. se redakci svěřil:„Mám potíže se spaním a na to je prý dobrý chmel. Nemyslím tím pivo, ale ze sušených chmelových šištic se prý dá připravit odvar. Uvítal bych recept a případně i něco dalšího o tom, jak chmel využít.“

Chmel má poměrně široké

spektrum uplatnění. Opravdu se přidával do čajů na spaní a uklidnění, připravovaly se z něj uvolňovací koupele, ale také žaludeční likéry a podobně. Těkavé éterické oleje v něm obsažené mohou pomoci zklidnit nejrůznější typy nervozity, podrážděnost spojenou s vyčerpáním. Při zvýšené funkci štítné žlázy chmel rovněž pozitivně působí na zvýšenou labilitu nervového systému. Obsahuje hořčiny, které usnadňují trávení, neboť zvyšují účinek žaludečních šťáv a žluči. Kromě toho šištičky chmele obsahují i rostlinné estrogeny, což ocení zejména ženy v období klimakteria.

Kdy se chmel začal pěstovat? První zprávy o tom pocházejí z 9. století, z Francie. A o další dvě století později se pěstoval už i v Čechách, odkud se chmelařství šířilo do Bavorska, Pruska či Anglie. Traduje se, že nejvíce u nás chmelnice vzkvétaly za vlády Karla IV.

Čaj (odvar) proti nespavosti a na uklidnění

Smíchají se díl usušených chmelových šištic, kořenu kozlíku lékařského a meduňkové nati. Dvě lžičky směsi se zalijí čtvrt litrem vody, nechá se to přejít varem a poté 15 minut odstát. Pije se šálek teplého nápoje před spaním.

Chmelový likér na zklidnění nervů

Na výrobu likéru je třeba mít čerstvé chmelové šištice, připravuje se tedy na konci léta a v začátku podzimu.

Litrovou zavařovací sklenici naplníte čerstvými zelenými šištičkami chmele a zalijete až po okraj suchým sherry. Necháte louhovat dva až tři týdny, poté slijete. Do nápoje následně přidáte 200g kandysového cukru (cukrkandlu) a necháte dozrát. Čím bude likér starší, tím bude ušlechtilejší. Likér je hořce aromatický, doporučuje se užívat rovněž před spaním.

(šál)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2273518
DnesDnes385
VčeraVčera790
Tento týdenTento týden4929
Tento měsícTento měsíc5767

Partnerské weby