Vysoký krevní tlak představuje dnes ve světě zásadní rizikový faktor pro onemocnění a úmrtí. Způsobuje srdeční choroby, selhání ledvin, mrtvice a nově se ukazuje, že je rovněž příčinou vaskulární demence. Mnozí lidé nevědí, že mají vysoký krevní tlak, a polovina

těch, kteří to vědí, jej nijak nereguluje. Přitom je to tichý zabiják.

Čím škodí

Podobně jako se na zahradní hadici začnou pod příliš vysokým tlakem vody tvořit hrboly a vybouleniny a její proud je k zavlažování citlivějších rostlin příliš silný, může i krev obíhající v těle pod příliš velkým tlakem oslabit cévní stěny, způsobit výduti a praskliny a také poškodit citlivější orgány, do nichž proudí. Proto vysoký krevní tlak způsobuje mrtvici, infarkt, aneurysma, poškození očí a ledvin a další choroby. Rovněž nutí srdce ke zvýšené činnosti, čímž přispívá k případnému srdečnímu selhání.

Co je příčinou?

V pětadevadesáti procentech neexistuje jednoznačná příčina. Nicméně obezita, nedostatek pohybu, vysoká konzumace alkoholu, zvýšená spotřeba soli, stres a dědičnost představují rizikové faktory. Rovněž s přibývajícím věkem ztrácejí cévy pružnost, což vede ke zvýšení krevního tlaku.

Prevence

Na vysoký krevní tlak má výrazný vliv pět klíčových faktorů: cvičení čtyřikrát až pětkrát do týdne, omezení spotřeby alkoholických nápojů, omezení spotřeby soli, udržování zdravé tělesné váhy a zvýšený příjem ovoce a zeleniny. Důležité je přestat kouřit a dokázat zvládat stres. Nové výsledky doporučují omezit cukr, a to bez úbytků na váze. Následky zanedbání hypertenze mohou být hrozivé. Podle statistik Evropské kardiologické společnosti z roku 2012 je v Evropě mrtvice druhou z nejčastějších příčin smrti. Na kontě má totiž bezmála 1,1 milionu úmrtí. Na toto onemocnění umírá více než jedna žena ze sedmi (15 %) a jeden muž z deseti (10 %).

(ksa)

DODATEK

Zhruba každý třetí Evropan starší osmnácti let trpí vysokým krevním tlakem, to znamená, že má hodnoty vyšší než 140/90 mmHg.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2277049
DnesDnes160
VčeraVčera1344
Tento týdenTento týden1504
Tento měsícTento měsíc9298

Partnerské weby