Naděje pro ženy. Ženám, které vrozená vada nebo léčba rakoviny připravila o funkční dělohu, svítá nová naděje. V září 2014 porodila sedmatřicetiletá Švédka po úspěšné transplantaci dělohy zdravého chlapečka. Žena se narodila bez dělohy, tu jí

darovala jednašedesátiletá rodinná přítelkyně. Transplantaci měl na starosti mezinárodní tým pod vedením profesora Matse Brännströma v Gothenburgu. Po úspěšné transplantaci porodily ve Švédsku už tři ženy. Jednou z komplikací, které mohou potkat předčasně narozené děti, a nejčastější příčinou jejich smrti, je krvácení do mozku. Vědci z Dallasu zjistili, že toto riziko se dá významně snížit, když se pupeční šňůra zasvorkuje o pouhých pětačtyřicet vteřin později než obvykle. Nastal až padesátiprocentní pokles případů krvácení do mozku, nebyly žádné nepříznivé reakce, naopak z dětí s odloženým zasvorkováním jich mnohem méně muselo být na porodním sále intubováno kvůli apnoe nebo jiným respiračním obtížím.

Pozor, nebezpečná virová infekce. Představte si, že bychom byli schopni bleskurychle a kdekoliv - i v odlehlých končinách a nerozvinutých částech světa - odhalovat smrtící a vysoce nakažlivé choroby, a tak bychom neplýtvali drahocenným časem, který je potřeba věnovat léčbě. Právě takový test (má podobu papírových proužků měnících barvu) vyvinuli američtí vědci. Proužky fungují podobně jako těhotenské testy a mohou varovat pacienta a úřady, že je tu vysoká pravděpodobnost výskytu vysoce nebezpečné virové infekce. Pacient by měl vzápětí co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc. Účelem testu není nahradit přesnější laboratorní testovací postupy. Jde o doplňkovou techniku pro místa, kde není k dispozici tekoucí voda nebo elektřina.

(ksa)

Planety radí i varují

Předplaťte si nás

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

1993123
DnesDnes223
VčeraVčera801
Tento týdenTento týden4143
Tento měsícTento měsíc12739

Partnerské weby