Alpské městečko Madesimo se proslavilo lyžařským areálem. Přesto je masovým turismem dosud nedotčené. Svátky, jako například Sv. Valentýn nebo Masopust, se tu slaví tak, že se rozsvítí vánoční strom. Ten totiž na náměstí stojí až do jara. Madesimo se nachází

v Lombardii v údolí Campodolcino, ve výšce 1 550 metrů nad mořem pod průsmykem Splügenpass u švýcarské hranice. Do roku 900 tu byla jen rozsáhlá alpská pastvina s několika salašemi horských pastýřů. Místu se říkalo Isolato in Vallespluga, což znamená něco jako „odlehlé místo v údolí Spluga“.

Na přelomu tisíciletí tu byl objeven první termální pramen. Horká železitá voda přitáhla veřejnost svými léčivými účinky. V průběhu dalších století se pastviny staly téměř poutním místem a šlechtické rodiny a bohatí obchodníci začali investovat do lázeňství. Pastviny s termálními prameny pod Splugenským průsmykem vešly do povědomí. Přibývalo domů, lázeňských budov a místu se přestalo říkat Isolata (odlehlé, izolované), dostalo přídomek „ma desimo“, což znamenalo „ale propojené, svázané“ s údolím. Velmi brzy se začal používat přídomek samotný a vzniklo Madesimo. Budoucí městečko ožívalo zprvu jen v teplejší části roku, husté sněžení a dlouhé zimy lázeňský ruch omezovaly.

První lyžařský závod a vlek

Když se ke konci 19. století v Alpách objevily první lyže, vypravili se odvážlivci zdolávat zasněžené stráně kopců i sem. A tak se stala obec celoročně vyhledávanou rekreační zónou.  Oblíbila si ji zejména bohatá smetánka z nížin, ale do Madesima několikrát zavítal i známý básník Gisoué Carducci, velký milovník přírody a rebel. Alpská divočina jej uchvátila a inspirovala k mnoha básním, které městečku věnoval. Však také hlavní pěší zóna zůstává dodnes pojmenována po něm. Na okolní svahy mířilo stále více nadšenců a první lyžařský závod se tu konal v roce 1910. Z městečka bylo rázem vyhledávané lyžařské centrum, i když v té době ještě bez vleků. Příznivci sjezdového lyžování cestou z údolí do Madesima zdolávali (s lyžemi na ramenou) převýšení 500 metrů, což jasně demonstruje, jak byla jejich vášeň silná. První výtažný systém byl posléze vybudován z Campodolcina nahoru do Motty a druhý z Madesima na Pianello. První skutečnou lanovku tu spustili v roce 1948 a byla nejdelší v Evropě. Trasa propojila a prodloužila sjezdové dráhy z Campodolcina přes Mottu a Madesimo až na Colmanettu do výšky 2 200 metrů nad mořem. Z jiných alpských oblastí se na tuto lanovku jezdili dívat i nelyžaři.

Pohoda pro sportovce i labužníky

V současnosti se tu vyznavači zimních sportů prohánějí na 60 kilometrech sjezdovek, k dispozici mají moderní sedačkové lanovky i systém umělého zasněžování. V létě jsou turistům k dispozici překrásné trasy a ferraty, k nejoblíbenějším patří stezka zahrnující několik úseků starověké obchodní trasy Via Spluga. Můžete se tu rovněž proletět v závěsném systému nad údolím, zajezdit si na koni nebo navštívit některou z horkých agrofarem. Tam si na své přijdou zejména labužníci. Sušené hovězí maso - bresaola - nakrájené na tenké plátky, pokapané olivovým olejem s rucolou, olivami a kozím sýrem je bezkonkurenční. Nebo lze ochutnat polentu taragna - kukuřičnou kaši s máslem a sýrem politou podušenými kusy hříbků porcini. Místní červená vína jsou vynikající a všude vám nabídnou domácí grappu s příchutí alpských bylin, šalvěje nebo modřínu.

Jana Zapletalová

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2339209
DnesDnes100
VčeraVčera742
Tento týdenTento týden4924
Tento měsícTento měsíc19366

Partnerské weby

apartman banner