Rakovina prostaty patří k nejčastěji diagnostikovaným nádorům. Příznaky v počátečním stadiu se podobají nezhoubnému zvětšení prostaty. Do určitého věku pánové nevědí, že ji mají. Po padesátém

roce věku bývají nejčastějším signálem, že není něco v pořádku, potíže s močením - nutkavá potřeba vyprázdnit se, inkontinence nebo naopak zástava močení a další. Důležité je vyhledat lékaře včas. Pokud se porucha neléčí, může vést k poškození horních močových cest a k ledvinové nedostatečnosti až selhání. Navíc je zvětšená prostata významným rizikovým faktorem rakoviny prostaty.
Na co se zaměřit v prevenci? Na jídelníčku by se měly každodenně objevovat dvě tři porce čerstvého ovoce a zeleniny. Alespoň dvakrát týdně je vhodné konzumovat rajčata a produkty z nich vyrobené, jako jsou kečup, pyré, omáčka, polévka, rajčatová šťáva, neboť obsahují důležitý karotenoid lykopen s antioxidačním účinkem. Příznivý účinek na zdraví prostaty mají také potraviny bohaté na vitamin B 6, zinek a selen. Strava by se měla obohatit o celozrnné produkty, oříšky, nejrůznější semena, čerstvé ryby, biopotraviny. Naopak je žádoucí omezit příjem soli a cukru, červeného masa, vnitřností, vyloučit polotovary a konzervovaná jídla, instantní pokrmy. Vhodné je také rozdělit si pitný režim na pravidelné menší dávky, nepít najednou velké množství tekutin.

Kdo se chce vyhnout problémům s prostatou, měl by se zříci kouření a alkoholu. Dobré je naučit se a cvičit tzv. Kegelovy cviky, kterými lze posilovat svaly pánevního dna. Odborníci doporučují vyhýbat se stresu, neboť i nervozita a pocit vnitřního tlaku mohou způsobovat častější močení.

(es)

DODATEK

Ročně na rakovinu prostaty onemocní více než sedm tisíc mužů, přičemž téměř u třetiny končí choroba úmrtím.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2276961
DnesDnes72
VčeraVčera1344
Tento týdenTento týden1416
Tento měsícTento měsíc9210

Partnerské weby