Foucaultovo kyvadlo- strhující tajuplný román od Umberta Ecca zavede čtenáře do hlubin magie, mystiky a spikleneckého plánu opředeného sérií úmrtí. Shodný předmět doličný, který se stal příznačným motivem závěru Eccova příběhu

i názvem celé knihy, se ukrývá pod kupolí pavilonu uvnitř jedné z našich nejúžasnějších zahrad.

V moravské Kroměříži najdeme hned dvojici vyšperkovaných zahrad. Obě se řadí k hlavním důvodům zápisu Kroměříže na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Přímo u pompézní barokní rezidence olomouckých arcibiskupů se rozprostírá Podzámecká zahrada. Samostatně, kousek od okraje městského jádra, pak leží Květná zahrada. Ta byla založena vně někdejších městských hradeb. A proměnila bývalé mokřady na Libosad – pozemský ráj, kde lidskou duši osvěží krása rostlin spojená s relaxací v doprovodu mnoha uměleckých prvků.

Vodní letohrádek s překvapením

Jeden z nich představuje letohrádek, neboli Lusthaus. Jde o prostor pro oddech a ušlechtilou zábavu. Tady se mohli velevážení hosté spokojeně oddávat debatám doprovázeným zurčením fontán. Vodní živel hrál v prvotní podobě Květné zahrady důležitou roli. Možná k jeho upřednostnění dopomohla bažinatá půda. Koncepce parku zároveň navzájem propojila elementy italské renesanční formy s nově nastupujícím fenoménem francouzských zahrad a inspirativními podněty z Německa či Nizozemí. Lusthaus, pro který se postupem času vžilo označení Rotunda, nejprve sloužil jako vodní letohrádek protkaný vodotrysky a fontánami. Mezi překvapení patřila rovněž hříčka v podobě schované nášlapné kachle - když na ni příchozí vstoupil, vzápětí ho jemně pokropil proud vody.

Čtveřice bočních místností navozovala iluzi jeskyní zkrášlených mytologickými postavami obklopenými imitacemi krápníků či sintrových náteků. K výzdobě bylo použito netradičních materiálů, například říčních lastur.

Důkaz rotace Země

Dokonale propracovaná Rotunda ale postupně začala chátrat. Rekonstrukce se dožila počátkem minulého století, avšak důmyslný systém vodních hrátek se znovuvzkříšení nedočkal. Zato do centrálních prostor Rotundy instaloval roku 1908 kroměřížský vědec Dr. František Nábělek Foucaultovo kyvadlo, které lze považovat za třetí nejvýznamnější na světě.

Foucaultovo kyvadlo je extrémně citlivé zařízení. K jeho instalaci bylo nutná absolutní přesnost. Kyvadlo při pohybu zbrzďuje odpor vzduchu. Proto i v Kroměříži bývá spouštěno vícekrát za den. Nová kyvadla jsou mnohdy poháněna uměle, jako třeba v italské Padově, kde se místo jemného písku pod hrotem kyvadla využívá výdobytků moderní techniky.

Díky velké podobě s prvotním originálem, kyvadlem, které fyzik Jean Bernard Léon Foucault roku 1851 poprvé umístil pod kopulí pařížského Pantheonu, se to kroměřížské skutečně řadí do sféry rarit.

Už během chvíle pozoruji, že zpočátku tenká přímka zaznamenaná hrotem kyvadla do vodorovného písku začíná měnit tvar. Velice zjednodušeně řečeno - kyvadlo si ponechává rovinu kyvu, ale Země se mezitím pohybuje pod ním. Zatímco se věnuji prohlídce ostatních částí Rotundy, naše planeta se zase pootočila okolo své osy. A v písku je jasně vidět obrazec, který připomíná stále se rozšiřující hranatou osmičku.

Text a foto: Jakub Hloušek

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2318281
DnesDnes935
VčeraVčera1226
Tento týdenTento týden3085
Tento měsícTento měsíc25207

Partnerské weby

apartman banner