Tato stará, osvědčená a dnes téměř zapomenutá procedura má silné účinky a patří k nejlepším pomocníkům při chřipkových onemocněních. Z čeho se skládá?

Hlavními složkami jsou květ heřmánku, proskurníku a

nať dobromysli. K doplnění můžeme přidat některou z dalších rostlin dobře působících na dýchací orgány, jako jsou řebříček, máta, plicník, podběl, mateřídouška, divizna, sléz, fialka či prvosenka.

Příprava je jednoduchá: deset lžic této směsi dáme do 3 1 vody a když začíná vřít, odstavíme a necháme 10 minut chladnout. Poté ji znovu ohřejeme až k varu, odstavíme a pod prostěradlem nebo ručníkem hluboce vdechujeme co nejteplejší výpary, a to střídavě nosem a ústy (až 15 minut). Inhalaci několikrát denně opakujeme.

Do inhalace pro děti dáme větší podíl heřmánku, který je vhodný i pro ty nejmenší. Nebudou však vdechovat horkou páru přímo z hrnce, ale dáme jej vedle postýlky, parami zaplníme pokoj a můžeme zvýšit účinnost tím, že kolem rozmístíme ručníky namočené do inhalační směsi.

Výborné jsou také bezinky, které obsahují složky schopné navázat viry ještě než proniknou stěnami buněk, a tím jim brání v šíření. Po tepelné úpravě nejsou bezinky toxické, a tak jsou bezpečné i pro děti. Horký čaj z květů a šťáva z plodů podporují pocení. Je dobré přidat si do něj med a citronovou šťávu, které pomáhají při infekcích horních cest dýchacích. Čaj je také považován za antirevmatický, projímavý a detoxikační.

(ngn)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2275076
DnesDnes711
VčeraVčera1233
Tento týdenTento týden6487
Tento měsícTento měsíc7325

Partnerské weby