Jde o panenky, které však vypadají skoro jako živé. Hýří totiž nejroztodivnějšími grimasami. Smějí se, vyplazují jazyk, šilhají… A tak není divu, že jim někteří lidé doslova propadli a vytvářejí si z nich sběratelské kolekce. Šijí na ně šaty a pořizují pro ně další

doplňky, jezdí s nimi po výstavách.

Panenky jsou původem ze Španělska, ale v současné době je už vyrábí více firem, i když často jen v limitovaných sériích, což zvyšuje jejich nedostupnost i cenu. Obvykle mají tělo z látky, ale ruce, nohy a hlavu z vinylu nebo gumy.

Mezi sběratelky patří i Eva Vohanková z Ústecka. Jak se ke „šklebíkům“ dostala?

„Odmala se mi líbily panenky i kočárky, však mám také nakonec čtyři děti. (smích)

Před pár lety se za mnou stavila kamarádka. Seděly jsme u kávy a povídaly si asi dvě hodiny, když najednou povídá, že má v autě děti. A myslela tím právě ty panenky. (smích)

Byla někde na výstavě, neodolala a tři si tam hned koupila. Ukázala mi je a pro mě se rázem staly srdeční záležitostí. Probudily ve mně vnitřní dítě. Neměla jsem doma moc místa, chtěla jsem jen dvě, tři, jako ozdobu na poličku. Ale trochu se mi to vymklo z ruky. (smích)

Měla jsem jich svého času kolem 160, teď už jsem jejich počet úspěšně zredukovala na pět desítek. Ovšem žádné další z těch zbylých se zatím nedokážu vzdát. (smích)“

(zem)

Foto: Danuše Mudriková, ART-GRAFIK DANUŠE

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2318086
DnesDnes740
VčeraVčera1226
Tento týdenTento týden2890
Tento měsícTento měsíc25012

Partnerské weby

apartman banner