Původ runových znaků je obestřen tajemstvím. Podle jedné z hypotéz vznikly z písma etruského a řeckého. Každopádně se používaly v germánských jazycích především ve Skandinávii a na britských ostrovech v pozdním

období rané doby dějinné (v tzv. protohistorii) a v raném středověku. První dochované runové nápisy pocházejí z doby kolem roku 150 n. l. Posléze byla (s přijímáním křesťanství) runová abeceda nahrazena převážně latinkou. Runy ovšem nikdy netvořily jen systém písma, využívaly se i k magickým účelům - jako ochranné amulety či talismany, k věštění a nebo také léčení.

Slovo runa

Ve staré angličtině, němčině i dalších příbuzných jazycích zahrnuje význam slova runa tajemství nebo tajnou poradu. Kořeny slova samotného ale sahají zřejmě až do 4. století, kdy biskup Vulfila přeložil řecké slovo misterion (tajemství) právě jako runa. A význam slova zůstal zachován v anglickém archaickém výrazu pro šeptání - round (rown). Slovorunar jinakznamená ve staroseverštině magický znak. Magické využití run ale spadá do mnohem starší doby, jak dokazují některé příběhy ze sbírky básní Edda.

K čemu runy slouží?

Runy měly lidi kdysi hlavně chránit před zlými silami a přinášet jim štěstí. Použít je lze jako ochranné amulety či talismany, k věštění, ale také k léčení. Například Vikingové si runové znaky malovali na lodě, vyrývali je do svých zbraní a podobně.

Každá z run má specifický význam a působí na určité úrovni života - ve fyzické, partnerské, duchovní nebo profesní.

Runy mají rozhodně vliv na lidské zdraví. Stačí jen, když správnou runu umístíte do své blízkosti nebo budete intonovat hlásku, která je s ní spojená. Podle některých odborníků jsou runy navíc tvarovými zářiči, pomyslnými anténami naladěnými na kosmické vibrace. Doporučují proto tzv. runovou gymnastiku. Lidské tělo postavené do pozice nějaké konkrétní runy se podle nich může stát rezonátorem energie, kterou tato runa přijímá (u runových cviků je ovšem kromě správně zaujmuté pozice důležité i specifické dýchání - po hlubokém vdechu následuje zadržení dechu, vizualizace rozvádění energie po těle a během výdechu se intonuje hláska spojená s runou).

Chcete-li příklady, pak třeba runa URUZ pomáhá při koncentraci a soustředění. FEHU zajišťuje posílení organismu napadeného nemocí, NAUDIZ (NYD) pomáhá bojovat proti znechucení, depresi i při léčení dědičných nemocí. A INGWAZ (ING) se pro změnu doporučuje těhotným ženám. Tato runa vypadá jako dvě X namalovaná kolmo nad sebou, jež se vzájemně dotýkají. Kdysi si ženy, které chtěly počít potomka, vyráběly v čase přibývajícího Měsíce nebo za úplňku magický amulet. Vyryly tuto runu do kousku dřeva nebo jiného materiálu a nosily pak amulet u sebe, případně si ho namalovaly přímo na tělo (amulet aktivoval spojení matky a dítěte, plodnost, ale symbolizoval i bezpečí ucelené rodiny). Důležité je však dodat, že obrázek runy INGWAZ bylo nutné navíc uzavřít po obou stranách - zprava i zleva - svislými čarami, vznikl tedy obrazec podobný dvěma mašličkám nad sebou.

(šál)

Runy si můžeže nově objednat i v zásilkovém obchodu Spirit na tel. čísle 800 050 259 (v pracovních dnech), případně prostřednictvím internetu na www.spiritobchod.cz.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2276961
DnesDnes72
VčeraVčera1344
Tento týdenTento týden1416
Tento měsícTento měsíc9210

Partnerské weby