Možná jste se setkali s mladým psem, který začal na čenichu šedivět. Samozřejmě, že může jít o genetické dědictví, ale příčin bývá více. Nedávný výzkum týmu v čele s Camille King ze psího výcvikového centra v Auoře v Coloradu

prokázal, že zejména impulzivní psi, kteří trpí úzkostí, mohou předčasně šedivět.

Výsledky výzkumu byly zveřejněny v časopis Applied Animal Behaviour Science. Jedná se o rozsáhlou studii, jež zkoumala psy ve věku od jednoho do čtyř let a zahrnovala řadu různých plemen.

Camille King získala doktorát na Northeatn Illonois University a vede vlastní soukromou praxi týkající se chovu zvířat v oblasti Denveru. Během dlouhodobé práce se psy došla k podezření, že psi s vyšší úrovní úzkosti a vznětlivosti vykazují i předčasné šedivění čenichu. Vědci navštívili majitele psů, veterinární kliniky a další místa v Coloradu a rozdali na 400 dotazníků. Majitelé odpovídali na 42 otázek, jež se týkaly věku, zdravotního stavu a chování psů. Mimo jiné se museli vyjádřit k tomu, zda pes ničí věci, když zůstane sám, zda mu nevypadávala srst během veterinárních testů, když vstoupí na neznámé místo, jestli je neklidný, zda se krčí v přítomnosti skupiny lidí a podobně. Po hodnocení impulzity se vědci ptali, zda pes skáče na lidi, nechá-li se uklidnit a jestli byl hyperaktivní při výcviku. Poté testované psy vyfotografovali a snímky hodnotili nezávisle na sobě dva další lidé. K dispozici měli stupnici od 0 do 3, přičemž 0 znamenala, že pes nemá na čenichu šediny a 3 signalizovala šedý čenich.

Odborníci tak zjistili, že fenky mají vyšší úroveň šedi než psíci. Navíc objevili, že psi, kteří se více bojí neznámých zvířat a lidí, mají větší dispozice k šedivění. Ukázalo se, že šeď na čenichu nemá nic společného s velikostí psa nebo s tím, zda byl kastrovaný, případně měl nějaké zdravotní problémy. Spoluautor studie Thomas Smith, profesor na Northerh I llinois University, řekl: „Zpočátku jsem byl skeptický k této hypotéze. Nicméně, když jsme analyzovali data, výsledky byly zarážející.“

Výsledky výzkumu mají i praktické využití. Pokud si lidé, kteří pracují se psy, všimnou mladých psů s předčasně šedivým čenichem, mohou upozornit majitele, že by jeho pes mohl trpět úzkostí či strachem, být příliš impulzivní. A mohou také majitelům nabídnout zařazení psů do modifikačního programu chování.

(kýr)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2253197
DnesDnes585
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden1247
Tento měsícTento měsíc8605

Partnerské weby