Zrak bere většina z nás jako naprostou samozřejmost. Až když se něco stane, uvědomíme si, jak důležitou pro nás hraje roli. Někdy můžeme dokonce přijít i o celé oko - kvůli úrazu, operaci nebo nemoci. A v takové situaci nám může pomoci Vít Štovíček z

Ústí nad Labem. Ten je totiž jedním ze dvou lidí v České republice, kteří vyrábějí skleněné oční protézy.

Jak jste se dostal k tomuto zaměstnání? Jakou školu jste vystudoval?

Na to nelze vystudovat žádnou školu, neexistuje na to ani učební obor. Já jsem původně vyučený foukač laboratorního skla, což je podobná práce. A až budu chtít s výrobou očních protéz jednou skončit, budu to muset naučit zase někoho jiného. To se zkrátka pouze předává… Mně předal řemeslné zkušenosti jeden sklář z Jablonce nad Nisou, který odcházel do důchodu.

Co potřebujete k výrobě oční protézy?

Základem je speciální sklo, dále potřebuji plynový kahan a šupleru. Vše musí být totiž velmi dobře proměřené, aby pak oko nešilhalo, aby protéza nebyla moc natěsno a nebo naopak nevypadávala. Sklo si vozím od výrobce z Německa, má už zajetou tradici. V tamní továrně se začínalo s výrobou skleněných protéz v době I. světové války. A jak se protéza vyrábí? Z úzké skleněné trubičky se na konci vyfoukne kulička. Na tu se barevným sklem domaluje panenka, zataví se a přidá se přes ni křišťál, aby to nebylo placaté. Červeným sklem se udělají žilky a pak se dodělává konečný tvar. Problém trochu je, že výslednou barvu protézy vidím, až když vychladne. Dokud je sklo horké a pracuji, barva se mění. Odhad lze získat jedině díky praxi. Já už dokážu barvy míchat tak, aby vznikl konkrétní odstín, přesto to vůbec není jednoduché a v podstatě se stále učím. Však také každá protéza je originál, nenajdete dvě stejné. Mají různé zabarvení, velikost i tvar, to podle oční jamky. Je to zkrátka velmi specifické a variabilní…

Jak dlouho trvá výroba jedné oční protézy?

Přibližně hodinu, dělá se to na počkání. Klient přijde, já si prohlédnu barvu očí, zjistím rozměry, aby vše sedělo, a protézu, kterou připravím, na místě odzkoušíme...

Máte spočítáno, kolik klientů vám tzv. prošlo rukama, kolik očních protéz jste už vyrobil?

Dalo by se to dohledat podle účetnictví, evidenci samozřejmě vedu, ale nikdy jsem to nepočítal. Jsou dny, kdy se nezastavím, a jindy je práce méně. Jezdí za mnou i klienti ze Slovenska, protože tam dělají jen akrylátové oční protézy. Pokud tedy chtějí skleněné, musejí k nám a nebo do Rakouska, kde je to ale vyjde podstatně dráž. Navíc kromě klasických očních protéz vyrábím i oči pro voskové figuríny nebo pro panenky.

Zmínil jste, že se na Slovensku vyrábějí oční protézy nikoli ze skla, ale z akrylátu. V čem je rozdíl?

I protéza je spotřební materiál, časem se opotřebuje. Skleněné protézy se mohou rozbít, kromě toho je ničí slzy a prach, víčko na nich pak drhne. Pojišťovna hradí dvě skleněné oční protézy do roka. Ty plastové, akrylátové, jsou víceméně nerozbitné, ale nedrží barvu, blednou a tělo některých lidí má problém plast přijmout, objevují se záněty. Nezatracuji je ale, někomu mohou vyhovovat a na pojišťovnu je lze měnit jednou za 18 měsíců.

Převládá ve vaší výrobě nějaká konkrétní barva očí? Lze například říci, že nejčastěji vyrábíte oční protézy pro modrooké lidi?

Neřekl bych, že nějaká barva vyloženě převládá. Ale pro zajímavost uvedu, že je spousta lidí, kteří si myslí a tvrdí o sobě, že mají zelené oči. Jenže ty nemá nikdo, oči jsou leda šedozelené, zelenomodré atd. Pokud se tedy objeví někdo se zelenýma očima ve filmu, buďte si jistí, že má čočky. Existuje i sborník barev očí, které se vyskytují, zpracovávala ho lékařská fakulta v Brně. Najdete tam asi šestnáct barevných typů očí, ale ani tam zelená barva nefiguruje.

(zem)

Foto: Danuše Mudriková

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2340192
DnesDnes163
VčeraVčera920
Tento týdenTento týden163
Tento měsícTento měsíc20349

Partnerské weby

apartman banner