V posledních letech ve světě i u nás přibývá lidí, kteří omezují spotřebu farmaceutických výrobků a snaží se podpořit své tělo a zdraví pomocí alternativní medicíny. Mezi lidmi kolují nejrůznější lidové recepty. Velké oblibě se aktuálně těší recept na přírodní balzám, který se k nám dostal z Ruska. A jak by ne, když je jeho příprava

poměrně jednoduchá a účinky lze označit za multifunkční.Pomůže například při bronchitidě, uleví při zánětu středního ucha, při angíně, urychluje hojení prasklinek na patách, lze ho využít v případě žaludečních a střevních potíží, ale také na hemoroidy či nejrůznější gynekologické problémy. Podle povahy nemoci se balzám používá vnitřně (dávkování je obvykle půl lžičky - třikrát denně před jídlem) nebo zevně (jako masážní mast, obklad).

Výroba balzámu: Potřebujete jedno vajíčko, 400 ml rostlinného oleje (slunečnicového nebo olivového) a 60 g včelího vosku. Vajíčko uvařte a oddělte žloutek, který nakrájejte na drobné kousíčky. Na pánev (nejlépe smaltovanou) nalijte olej a přidejte k němu včelí vosk. Nechte je pomalu rozehřát a v okamžiku, kdy začne směs na pánvi „praskat“, začněte po kousíčkách přidávat žloutek. Neustále přitom hmotu na pánvi míchejte. Jestliže začne olej pěnit, odstavte pánev z plotny a počkejte, až přestane. Potom nechte pánev opět nahřívat a postupně přidejte zbytek žloutku. Hmota bude během míchání měnit barvu, až získá tmavě hnědý odstín, odstavte pánev a nechte zhruba 20 minut chladnout. Připravte si uzavíratelnou skleněnou nádobku, do které hmotu přes jemné sítko propasírujete. Balzám uchovávejte v lednici (maximálně však po dobu 10 měsíců), před použitím je někdy vhodné ho nahřát.

Konkrétní případy použití

Při zánětu průdušek, bolestech žaludku a střev, na vředy a ječné zrno se klasicky balzám užívá vnitřně, tedy půl lžičky třikrát denně před jídlem.

Při zánětu dutin naberte balzám do pipety a jednu kapku si dávejte do nosu dvakrát denně v intervalu jedné hodiny. Balzám musí být v tekuté formě, ale nikoli teplý či dokonce horký.

Na angínu nebo abces v krku pomůže balzámový zábal (aplikuje se na na noc a během noci se dvakrát až třikrát vymění), balzám lze užívat i vnitřně.

V případě hnisavého zánětu středního ucha se namočí do balzámu bavlněný kousek látky nebo kapesníku a vloží se do postiženého ucha. Balzám lze rovněž vtírat za ucho.

Jde-li o popáleniny, nějaké rány, vředy, otoky, případně bolesti kloubů, pak se na postižené místo večer nanese vrstva balzámu, zabalí se a nechá přes noc působit.

Co se týká bolestí zubů a dásní, pak stačí nabrat balzám a potřít jím bolavé místo.

(šál)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2274992
DnesDnes627
VčeraVčera1233
Tento týdenTento týden6403
Tento měsícTento měsíc7241

Partnerské weby