Bez cibule se obejde málokterý pokrm na našem stole. Už naši předci si jí ale vážili jako zázračné zeleniny, která umí uzdravovat. Nejvýznamnější zdraví prospěšnou látkou je alicin, jenž má antibakteriální účinky. Kromě velkého množství vitaminů v cibuli najdeme spoustu minerálních látek, například

železo, zinek, síru, fosfor, hořčík nebo sodík. Královna zeleniny, jak je cibule často označována, se považuje za přírodní antibiotikum, patří mezi skvělé bojovníky proti virózám a angínám. Zažene počínající příznaky lehčí virózy, osvědčuje se při zánětu horních cest dýchacích, působí preventivně proti chřipce, kašli, jako podpůrný prostředek na rozpouštění hlenů. Stačí si naordinovat šťávu ze syrové cibule smíchanou s medem. Ve starých herbářích najdeme několik receptů na cibulový sirup, jenž je dobré podávat při rýmě. Připravíme ho tak, že necháme pokrájenou a oslazenou cibuli louhovat čtyřiadvacet hodin. Vedle toho cibule pomáhá při poruchách trávení, podporuje činnost žaludku, střev, jater i žlučníku. Kdo trpí bolestmi kloubů, revmatismem, může vyzkoušet skvělý elixír zkušených bylinkářů. Odvar lze připravit ze tří pokrájených cibulí, které se vaří čtvrt hodiny v litru vody. Pije se malý šálek dvakrát denně, nejlépe ráno a večer. Cibule také prospívá srdci a cévám, zpevňuje jejich stěny, snižuje krevní tlak, je prokazatelnou prevencí aterosklerózy.

Uzdravující je i cibule coby obklad. Uvařenou a rozmačkanou můžeme rozprostřít na hygienickou vložku a na noc přikládat na hemoroidy. Šťáva z rozstrouhané cibule na tamponu ulevuje při omrzlinách, špatně se hojících ránách nebo revmatických bolestech.

(se)

DODATEK

Cibule působí i proti plísňovým onemocněním. Lidová medicína doporučuje čerstvě odříznutým plátkem natírat postižené místo tak dlouho, až dojde ke zlepšení stavu. I když je to tzv. běh na dlouhou trať a vyžaduje velkou trpělivost, je efek zaručen.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2274968
DnesDnes603
VčeraVčera1233
Tento týdenTento týden6379
Tento měsícTento měsíc7217

Partnerské weby