Je nesporné, že tvaroh sehrává v každodenní výživě nezastupitelnou roli. Měli byste vědět, že kromě jiného je účinnou prevencí proti obezitě, osteoporóze, kardiovaskulárním chorobám, vyživuje klouby a kosti, zlepšuje také kvalitu vlasů, pokožky a nehtů. Naši předci ale tvaroh často využívali jako účinnou medicínu

na všelijaké bolístky. Rozhodně stojí za to jejich jednoduché a osvědčené rady vyzkoušet.

Bolest v krku. Jestliže nás začíná škrábat v krku, připravíme si zábal z vaničky nízkotučného tvarohu. Stačí ho rozředit s menším množstvím vody na kaši, navrstvit na dětskou plenu nebo jinou měkčí látku, přiložit na krk a ještě zabalit froté ručníkem nebo teplou šálou. Zábal, který necháme působit alespoň půl hodiny, pomůže uvolnit hleny, snížit otok, má protizánětlivé účinky.

Na dráždivý kašel. Tvarohový obklad přikládaly naše prababičky svým potomkům při suchém, dráždivém kašli. Měkký tvaroh vložily v silnější vrstvě na nahřátý bavlněný šátek a ještě teplý obklad, který překryly teplou dekou, nechaly na průduškách působit alespoň hodinu. Tuto proceduru několikrát za sebou zopakovaly.

Zánět průdušek. Obklady z tvarohu představovaly v dřívějších dobách velmi účinnou a lacinou medicínu při zánětu průdušek a zápalu plic. Vždy se musely přikládat na hrudník a v pravidelných intervalech obměňovat.

Vyžene horkost z těla. Tvarohem se také naplnily ponožky v případě, že pacient ulehl do postele s horečkou. Důležité bylo, aby se aplikoval na chodidla, případně se nohy zabalily do šátku a tahla procedura se musela několikrát opakovat. Tvaroh vytáhl z těla horkost.

Nejen proti stresu. Tvaroh by se měl pravidelně objevovat také v jídelníčku. Spolehlivě zažene hlad, je to skvělá potravina pro sportovce, neboť bílkoviny napomáhají k vyrýsovaným křivkám, k budování svalové hmoty, správnému fungování organismu. Pomáhá snižovat cholesterol, blahodárný vliv má na nervové buňky, velké množství vitaminů a minerálních látek posiluje imunitní systém, postará se o silné kosti a zuby. Tvaroh je rovněž neodmyslitelnou potravinou ve výživě lidí, kteří musejí ze zdravotních důvodů držet dietu. Týká se to například obézních, žlučníkářů, pacientů se žaludečními, střevními nebo jaterními problémy.

(es)

RADA SPIRITU

Vzpomeňte si na tvaroh v létě, až se připálíte na sluníčku. Pokožku pomůže zchladit a zmírní bolest postiženého místa.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2318073
DnesDnes727
VčeraVčera1226
Tento týdenTento týden2877
Tento měsícTento měsíc24999

Partnerské weby

apartman banner