Odedávna se říká, že voda je dar života a že dokáže léčit. Nejen za hranicemi naší vlasti, ale i u nás máme možná až stovky pramenů, které mají kouzelnou moc a ke kterým se váží legendy o neuvěřitelných uzdraveních. Pojďme se podívat na některé z nich. Asi nejzázračnější místo u nás se nachází na

Šumavě, jižně od Srní, v nadmořské výšce skoro tisíc metrů. Tzv. Hauswaldská kaple, zasvěcená Panně Marii, dostala své jméno po francouzských Lurdách, které také prosluly zázračným uzdravujícím pramenem. I šumavská voda se nachází na místě opředeném celou řadou pověstí a legend o zázracích.Spolu s ní tu totiž ze země vystupuje velmi silná pozitivní zemská energie. Optimální doba „nabíjení“ energií je 15 minut, samotné pití vody pomáhá při léčení močových cest a prostaty.

Za doslova malý zázrak lze nazvat znovuobjevení pramene léčivé vody na Křížové hoře u Jiřetína na Varnsdorfsku. Zdejší pramen byl velmi populární za Rakousko-Uherska i masarykovského Československa, kde se dokonce stáčel do lahví a prodával. Lidé si s ním až do poloviny 60. let minulého století léčili revma a potíže se srdcem, ale pak najednou pramen vyschl. Nedávno se však stejně záhadně, jako zmizel, zase objevil.

Léčivá voda studánky U světice

Zázračnou studánku, jejíž vodou léčila už před více než 700 lety svatá Zdislava, najdeme pod hradem Lemberk. Díky vodě, která léčila zanícené rány a posilovala oslabený organismus nemocných a raněných, byla manželka hradního velmože Havla Zdislava prohlášena za světici. Vědecké rozbory prokázaly mimořádnou kvalitu a chuť.

Poblíž Turnova, v samém srdci Českého ráje, je u jezu na řece Jizeře vedle známého Dlaskova statku altánek, ve kterém podle místní legendy vyvěrá „Boží voda“. Místní i přespolní si ho velmi oblíbili a chodí k němu pro vodu rovnou s kanystry. Zdejší voda má pozitivní účinek na zažívání a činnost střev a zlepšuje se po ní i citlivost a vnímání.

Přímo zpod oltáře kostela svatého Blažeje u Žerotína mezi Louny a Prahou vytéká pramen se zázračnou vodou, která dokáže vyléčit smutek, životní zklamání, stres a vrátit tak člověku pocit štěstí. Místní věří, že za touto schopností jsou zasypané podzemní chodby, v nichž mají být ukryté poklady. Legenda říká, že dokud prý budou v zemi, bude zdejší voda zázračná.

Mezi hřbitovem v Brandýse nad Labem a vsí Záryby existuje už nejméně tři sta let pod sochou sv. Jana Nepomuckého studánka U světice. Ačkoli leží blízko řeky, je napájena vlastním vodním podzemním systémem a dokáže léčit hlavně kožní problémy, jako třeba vyrážky, akné, různé ekzémy a podobně.

Mrtvá voda prokletého potoka

Na jižní Moravě, jen několik kilometrů od Znojma ve Hnanicích na Moravě, je chrám sv. Wolfganga, pod nímž vedle kříže vyvěrá pramen se zázračnou a léčivou mocí. Účinnost léčby byla tak vysoká, že už od roku 1480 museli chudáci nemocní za použití pramene platit. Zdejší vodou se doporučovalo proplachovat oči a kloktat, což mělo zaručit zlepšení zraku a regeneraci vnitřních tkání.

V Čechách ovšem máme i zakleté prameny a pravý opak živé vody, tzv. mrtvou vodu, po jejímž požití se nejen neuzdravíme, ale naopak skončíme na márách. Jeden takový negativní pramen najdeme pod Javorovou skálou poblíž Jistebnice nedaleko Prčice. Místní legenda o pramenu, který nemá žádný přítok ani odtok a jehož hladina je temná a kalná, říká, že je zakletý zlou kletbou, vyřčenou s posledním vydechnutím místního starce. Lidé se jí proto ze strachu z černé magie vyhýbají.
Petr Blahuš

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2259533
DnesDnes437
VčeraVčera685
Tento týdenTento týden1122
Tento měsícTento měsíc14941

Partnerské weby