S rádiovým provozem začala éra tzv. moderních lamačů kódů. Jejich jména nejsou obvykle známa. Oslavy jsou přenechány generálům a státníkům. Až někde v posledních řadách se setkáme s osudy neviditelných bojovníků. Lamači kódů však nejsou doménou minulého

století.
Intriky španělského krále

Ve Španělsku vládl katolíkům Filip II. a rozhodl se rozšířit svoji moc nad světem. Jeho prvním krokem po nástupu na trůn bylo obnovení všech kódů pro diplomatickou korespondenci. Než se sešel rok s rokem, měl Filip II. v hlavě invazi do protestantské Anglie. Jako místo nástupu zvolil Nizozemsko. Chování španělské inkvizice vedlo v Nizozemsku k permanentní rebelii, kterou vedl Vilém Oranžský. K rebelantům patřil i Filip van Marnix, zkušený „lamač kódů“.
Nevlastní bratr Filipa II. oznámil sňatek s Marií Stuartovnou, katolickou královnou Skotska. Ve společném boji španělské armády a skotských katolíků měla být svržena anglická královna
Alžběta I. Dopis o příslušné kauze dekódovaný Marnixem byl sdělen siru Francisi Walsinghamovi, prvnímu známému šéfovi tajné služby Jejího Veličenstva anglické královny. Anglie začala okamžitě podporovat zbraněmi nizozemské rebely.

Lamači kódů“ vstupují na scénu
Po tom, co zemřel její otec, stala se Marie Stuartovna skotskou královnou. Jako šestiletá byla zaslíbena francouzskému dauphinovi Františkovi a odjela do Francie. Vyrůstala po celou dobu dětství a dospívání spolu s dětmi francouzského krále Jindřicha II. Jako patnáctiletá uzavřela sňatek

s o rok mladším snoubencem Františkem. Netrvalo ani dva měsíce a král Jindřich II. zemřel. František se stal králem Francie a Marie Stuartovna královnou. Za dva roky skonal i František a Marie Stuartovna se stala v 18 letech vdovou. A vrátila se do Skotska.

Po smrti Marie I. Tudorovny neuznala Marie Stuartovna nevlastní sestru Alžbětu za právoplatnou anglickou královnu a nechala se sama titulovat jako anglická královna. Marie měla značné potíže s protestanty a ti ji nakonec uvěznili na zámku Lochleven. Hledala tedy pomoc u anglické královny. Ta ji nechala internovat a došlo k velkému komplotu, ve kterém hlavní roli hráli „lamači kódů“.
Zprávy v dutém špuntu

Jejich šéfem na straně skotské královny byl Anthony Babington. Marie dostávala od Babingtona do vězení dopisy. Nebylo to klasickou poštou, ale v dutém „špuntu“ zatlučeném v sudu. Dopisy byly navíc kódovány. K velkému neštěstí Marie byl prostředníkem pro předávání zpráv Gilbert Gifford, špion anglické královny, který pečoval o to, aby se korespondence dostala k Francisi Walsinghamovi. U něho pracoval zkušený „lamač kódů“ Thomas Phelippes, který působil ve funkci tajného sekretáře královny. Kód rozluštil na základě frekvenční analýzy. Ta vychází z nejčastěji používaného písmena v tom kterém jazyce (v češtině je to písmeno „e“, které se vyskytuje v písemném textu asi v 10 procentech). Na základě dekódovaných dopisů dospěl „lamač kódů“ Phelippes k tomu, že spiklenci plánují zavraždit anglickou královnu. Walsingham ještě chvilku čekal, aby se odhalili všichni spiklenci, a pro dosažení svého cíle hru obrátil.

Phelippes zfalšoval dopis pro Marii Stuartovnu. Změnil zprávu a ponechal odesilatele a příjemce. Marie Stuartovna odpověděla spiklencům šifrovaným dopisem, ve kterém se postavila za odstranění anglické královnyAlžběty I. Tím si podepsala rozsudek smrti. Za měsíc byl Babington popraven. Soudní proces s Marií Stuartovnou byl zahájen v září 1586. Za deset dní byl vynesen rozsudek - trest smrti. Marii Stuartovně tak byla na začátku února 1857 sťata hlava.
Za rok poté byla totálně zničena Filipova flotila a jeho poslední naděje vymazat protestantskou Anglii z mapy světa se rozplynula.

Petr Vokáč

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2275163
DnesDnes798
VčeraVčera1233
Tento týdenTento týden6574
Tento měsícTento měsíc7412

Partnerské weby