Hrad Točník na Berounsku býval kdysi místem, kudy šly dějiny. Dodnes ho obklopuje podivná aura tajemna a jeho legendy jsou navýsost „královské“. Pod východními hradbami Točníku je skalní jezírko, které prý kdysi sloužilo spolu s hradní studnou posádce jako zdroj vody. To se ale nezdá příliš pravděpodobné, protože leží

na nejhůře bránitelné straně hradu. Legenda tvrdí, že jsou obě místa spolu spojená a dokládá to záznamem pokusu, kdy zbrojnoši hodili do studny kachnu, která zanedlouho vyplavala na hladině jezírka. Mnoho hledačů už také pátralo v jezeře po bájném pokladu krále Václava IV., který si Točník oblíbil jako své lovecké sídlo.

Jiná hradní pověst o pokladu zase tvrdí, že je schovaný hluboko pod jeho vstupní bránou, v ostré skále, kterou je nutno objet, pokud se chcete dostat do původní brány. A samozřejmě ho střeží bílá paní. Někteří záhadologové tvrdí, že poklad už na Točníku není, protože ho prý už před staletími našel jakýsi Kořínek, který pak podnikl zbožnou pouť bos ve sněhových závějích z Točníku až do Prahy, kde nechal sloužit mši v chrámu svatého Víta na Pražském hradě.

Vězení pro alchymisty

Na Točníku se také občas zjevují, většinou na den svatého Rufa (26. srpna), duchové Václava IV. a celé jeho družiny. V létě roku 1600 sem zavítal císař Rudolf II. právě v onen den. Při stoupání k hradu, blížil se už večer, se dozvěděl od svého komořího tuto legendu, která ho - coby Rakušana - tak vyděsila, že za žádnou cenu nechtěl na Točníku zůstat. Jenže na úzké cestě nebylo možné rychle kolonu kočárů obrátit a navíc padla tma, takže „statečný“ rakouský mocnář musel chtě nechtě na Točníku přespat.

Když už jsme u tohoto panovníka - na Točníku, který byl (podobně jako Krakovec na Rakovnicku) postaven králem Václavem IV. v relativně klidné době konce 14. století už jako mix hradu a zámku, byl vězněn alchymista Jeroným Makovský z Makové. Tento dvorní alchymista a nejvyšší komorník císaře Rudolfa II., pocházející ze Soběslavi, zde skončil pod zámkem, protože císaři ukradl jisté důležité listiny. Zpočátku byl vězněn spolu s jiným alchymistou - Angličanem Kelleyem - na Křivoklátě, ale odtud byl po čase propuštěn. Ještě na cestě do Prahy byl ale znovu zatčen a vsazen do točníkovského vězení.

Točník si také oblíbil známý český romantický básník Karel Hynek Mácha.

Petr Blahuš

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2261012
DnesDnes606
VčeraVčera580
Tento týdenTento týden2601
Tento měsícTento měsíc16420

Partnerské weby