V roce 2017 se objevila vůbec první digitální pilulka na světě, kterou schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv. Tabletka po polknutí vysílá z žaludku data, zda a kdy si vzal pacient lék. Propojena je s náplastí na jeho těle a dále s mobilním telefonem, takže se dají veškeré údaje sledovat dálkově, což může

pomáhat lékařům i pacientům zvládat léčbu lépe.

Pacient polkne pilulku i s čipem, který je k ní přidělaný, a jakmile vstoupí do lidského těla, vyšle krátkou informaci o tom, že byla použita. Samotnou náplast pak pilulka rovněž zaznamená a přepošle tuto informaci dál do mobilního telefonu. Náplast dokáže posílat údaje o srdečním tepu, pacientově aktivitě, případně o jeho spánkovém režimu. Budoucnost digitální pilulky je ještě spojena s vyřešením spousty technologických problémů, týkajících se především napájení pilulky, aby byla schopna odesílat větší množství dat a tím i více informací pro příslušného lékaře. Z hlediska finančního není přitom nijak zvlášť nákladná. Tato technologie vznikla, aby se omezil špatný léčebný režim, neboť lidé často zapomínají na to, že si mají brát pravidelně svůj lék.

Sledujeme tak počátek nové éry ve zdravotnictví. Co se týká telemedicíny - tedy sledování pacienta na dálku - má velký potenciál monitorování pohybové aktivity pacienta. Je však možné měřit i spoustu dalších parametrů, které se tímto způsobem mohou odesílat přes internet k lékaři, jako například zdravotní stav diabetiků či jiných pacientů s dalšími nemocemi. Po vyhodnocení těchto veličin pak lékař může na dálku předávat pokyny v léčbě svému pacientovi.

(pak)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2199471
DnesDnes248
VčeraVčera549
Tento týdenTento týden2973
Tento měsícTento měsíc9221

Partnerské weby