3006připravteChladné a lezavé zimní počasí vybízí k příjemné relaxaci. Ale kde vzít čas na ozdravný pobyt, rozmazlování lázeňskými procedurami? Léčivé účinky, kterými lze zvýšit odolnost organismu, zmírnit duševní i tělesnou únavu, zlepšit krevní oběh nebo podpořit očistu organismu, nabízí

vanová koupel.

Ledová vzpruha. O tom, že studená voda celkově podpoří zdraví, ví nejlépe lidé, kteří se i za chladného počasí bez problémů ponoří do studené říční vody. Napustit si plnou vanu studené vody a chvíli v ní pobýt se zdá být jen pro otrlé, ale léčivý přínos tohoto odvážného kroku přináší ovoce. Přinejmenším dojde ke zrychlení kožního metabolismu a vyměšování tukových žláz, zlepšení výživy kůže. Také platí za výbornou cévní „gymnastiku“, studená lázeň zvyšuje odolnost organismu proti onemocněním horních cest dýchacích, artritidě, revmatismu a jiným nemocem. S touto jedinečnou ozdravnou kúrou se však musí opatrně. Zpočátku není vhodné se do vody ponořovat, ale studenou vodou postupně omývat jen tvář, jednotlivé části těla, jako jsou horní a dolní končetiny, postupovat velmi opatrně. Je třeba vědět, že pobyt ve studené vodě by neměl přesáhnout dvě minuty.

Střídavá koupel. Vřele ji doporučoval už páter Sebastian Kneipp, kterého si alternativní medicína velmi považuje. Jeho léčivé postupy v současnosti používají odborníci přes balneologii a ponoření střídavě do teplé a studené vody má celou řadu ozdravných účinků. Působí stimulačně na cévy a zvyšuje adaptabilitu organismu na tepelné změny, doporučuje se duševně pracujícím lidem, ke zmírnění stresu. Důležitá je pravidelnost, vždy je zapotřebí koupele přizpůsobit věku a zdravotnímu stavu.

Bylinkami nic nezkazíte. Pokud si přidáte do teplé lázně hrst voňavých bylinek, může to být levandule, řebříček, výtažky z borovice, cedru, jedle, tymián, heřmánek, umocníte pocit pohody a osvěžení. Bylinná koupel pomáhá odstraňovat škodlivé látky z povrchu těla, zlepšuje krevní oběh, náladu, podpoří imunitu, osvěží celé tělo. I jiné přísady blahodárně působí na detoxikaci organismu, odstranění únavy, pro zkvalitnění pokožky, proti revmatickým bolestem. Může to být například jílová koupel, léčivá koupel z mořských řas, chmelová či koupel s růžovým olejem a jiné. Netradiční rozmazlování těla, příjemnou vzpruhu pro duši nabízí Sanatorium Europa v Teplicích.

(es)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2277028
DnesDnes139
VčeraVčera1344
Tento týdenTento týden1483
Tento měsícTento měsíc9277

Partnerské weby