sword 790815 960 720Dne 23. října roku 1642 došlo k bitvě blízko Kentonu v Yorkshiru (Velká Británie) mezi vojsky hraběte Essenského a Olivera Cromwela, po které zůstalo na poli více než tisíc padlých. Ale asi za měsíc uviděli místní obyvatelé, jak se na planině znovu utkávají dvě přízračné armády. Byly

slyšet střelba, bubnování a řinčení zbraní. V následujících měsících se vyrojilo tolik historek o přízračné bitvě na planině, že se o to začal zajímat sám Karel I. Ten vyslal své důstojníky na bitevní pole, aby vše prověřili. Nejenže bitvu také viděli, ale poznali i mnoho svých známých, kteří v ní padli.

Armáda i s vozy procházela horami

Další případ se stal v podvečer 24. června roku 1735, kdy čeledín ze statku pana Lancastera najednou uviděl na svazích hor Sauter Fell veliké množství vojáků pochodujících z východu na západ. Když o tom čeledín řekl hospodáři, nevěřil mu. Vždyť svahy hor jsou srázné, plné propastí, zcela nevhodné pro přesun. Ovšem přesně za rok si chtěl Lancaster ověřit čeledínova slova a pozval asi třicet lidí, aby pozorovali hory. Ke všeobecnému údivu a rozruchu všichni přítomní uviděli velikou armádu procházející horami. Několik dobrovolníků se vydalo do hor, aby zjistilo, co se tam skutečně děje. Ale nenašli sebemenší stopu.

Krvavé výjevy na obloze

Sir William Bart, ve své době známý lékař, se 10. července 1758 spolu s přítelem a sluhou procházeli poblíž zámku Inbereri ve Skotsku. Najednou uviděli na obloze, jak lidé oblečení do uniforem skotských horalů útočí na linii bráněnou vojáky ve francouzských uniformách. Po nedlouhé a krvavé srážce Skotové ustoupili a zanechali na místě mnoho zabitých. Za několik týdnů už se vědělo, že v ten den britská vojska v počtu asi 15 tisíc vojáků zaútočila na francouzskou frontu Tikonderoga v Kanadě, ale byla přinucena ustoupit se ztrátou asi dvou tisíc padlých. Této bitvy se účastnil 42. pluk Černá stráž, ve kterém sloužili členové klanu Cambellů. Pluk ztratil polovinu mužstva včetně 25 důstojníků.

Střely útočícím neuškodily

Červenec 1941. Němci zesilují obranu na nedávno dobytém ostrově Kréta – rozmisťují protiletadlové baterie, kopou nové střelecké pozice. Do početné posádky se začleňují nově příchozí jednotky. Časně ráno jednoho červnového dne byla německá posádka zámku Franko-Kastello probuzena hlasitým křikem, zvuky boje a rachotem oceli přicházejícími od moře. Za předpokladu, že Britové uskutečnili námořní výsadek, němečtí vojáci rychle zaujali své pozice a zahájili prudkou střelbu ze všech druhů zbraní proti postavám v mlze. Přesto nespočet střel a výbuchy nábojů neuškodily útočícím. Ti se pomalu přibližovali k zámku a klidně se rozmístili kolem jeho zdí. Jak se později ukázalo, tento fenomén pozorovali Řekové žijící poblíž zámku již dlouho před Němci. Pojmenovali ho „drossolides“, což v řečtině znamená kapky rosy, protože se objevoval vždy v mlhavých předjitřních hodinách. Bylo možné pozorovat, jak se nad mořem srazí dvě armády, je slyšet také křik a třesk zbraní. Podle jedné verze je to vidina minulé bitvy mezi Řeky a Turky v 19. století.

Messerschmity na obzoru

Dne 12. května roku 1999 americký hlídkový letoun OC-135 BBC, který vzlétl ze základny NATO v Nizozemsku, nabral kurs na Balkán. Cílem letu bylo pozorování situace v konfliktu v bývalé Jugoslávii. Letadlo mělo určenou trasu letu přes Německo. Když prolétalo nad tímto státem, pilot uviděl na horizontu mnoho černých teček manévrujících takovým způsobem, jako kdyby bojovaly. Tak tomu i bylo. Když se pilot přiblížil, s údivem viděl, že boj nad Německem vedou německé messerschmity a letadla s červenými hvězdami na křídlech a ocase. Brzy na hlídkové letadlo USA začal nalétávat messerschmit a americký pilot se k smrti vyděsil – jeho letadlo nemělo žádné zbraně. Najednou se odkudsi vynořila sovětská stíhačka a zaútočila přímo čelně na německé letadlo. Fašista vzdal útok na americké letadlo a během několika vteřin zmizel mezi ostatními letadly. Celá fata morgana trvala 20 vteřin.

(ksa)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2318286
DnesDnes940
VčeraVčera1226
Tento týdenTento týden3090
Tento měsícTento měsíc25212

Partnerské weby

apartman banner