2806zahada 1Na konci 19. a začátku 20. století William Niven uskutečnil svůj mineralogický průzkum v Mexiku. V té době pracoval pro Americké muzeum přírodních věd a podařilo se mu najít nové naleziště vzácných minerálů. Později pokračoval ve výzkumu sám a začal se věnovat

archeologii. „Neměl bych chodit dál,“ řekl Niven. „Za každým kopcem je všechno součástí velkého města mrtvých. Bohové nechtějí, aby tam někdo šel, ale já se odtamtud vrátím.“ Niven i přes mnohé pověsti domorodých kmenů a zákazu vstoupit na tajuplné území pokračoval a objevil pozoruhodnou rozlehlou oblast ruin podél západního pobřeží Mexika.

Země Mu Jamese Churchwarda

K jeho nejznámějším objevům patří více než 2 600 starověkých vypálených hliněných tabulek, které znázorňují různé postavy, zvířata, scény ale i neznámé symboly a znaky. Tento objev však není dobře zdokumentovaný a jediným důkazom toho, jak tabulky vypadaly, jsou Nivenovy fotografie, listy, deníky a pár článků v novinách. Ilustračně jsou zobrazené v knihách Jamese Churchwarda. Spojit se s Churchwardem však nebylo pro Williama Nivena šťastným řešením, kvůli němu ztratil svoji reputaci až do té míry, že tabulky začaly být považované za podvrh. Churchward totiž hned začal tabulky spojovat se ztraceným kontinentem Mu jen na základě podobnosti znaků, které viděl na jiných tabulkách v Indii. Byl to on, kdo vzkřísil mýtický koncept o zaniklé zemi Mu, jíž byl fascinován. Podle něho se země Mu rozprostírala mezi Havají, Fidži a Velikonočním ostrovem. Tato země měla být rajskou zahradou, ve které žili Naakalové. Civilizace Naakalů byla podle Churchwarda technologicky pokročilejší než starověké civilizace Indie, Babylonu, Persie, Egypta a Mayů, které byly jen rozpadajícími se zbytky jejích kolonií. James Churchward tvrdil, že vědomosti o této ztracené krajině získal po spřátelení se s indickým knězem, který ho naučil číst starověký mrtvý jazyk. Kněz mu odhalil existenci několika starobylých tabulek napsaných Naakaly. Tyto tabulky byly údajně dovezené ze země Mu ještě před jejím zánikem a jsou dodnes utajované. Churchward ale tvrdil, že našel jejich ověření a další informace v záznamech jiných starodávných národů.

Neuvěřitelný objev

Archeologické odhodlání Williama Nivena bylo nakonec odměněné několika pozoruhodnými a překvapujícími objevy, které v té době vytvořily nové základní pole pro archeologický výzkum americkho kontinentu. Jeho bádání bylo zaměřené jen na jednu oblast, ale i tak na tomto území našel stopy dvou civilizací. Město, které objevil, bylo postavené pravděpodobne na ještě starším sídle neznámé civilizace. V první vrstvě našel plno drobných hliněných figur, dioritových korálků, oštepů, hlavic šípů a dalších nástrojů. V mezivrstvě se mu nepodařilo najít jediný kus keramiky nebo jinou stopu, která by naznačovala, že tam žili lidé. Dlouholetá práce se nakonec Nivenovi vyplatila a dočkal se odměny. Pod všemi nánosy našel nejprve dobře identifikovatelnou vrstvu popela, která byla sopečného původu, a hned pod ní objevil stovky zničených domů naplněných popelem a troskami. V nich se zachovaly mnohé artefakty mrtvé, nám neznámé, civilizace. Pod troskami Niven našel mimo jiné hrob pravděpodobně někoho s vyšším postavením, ale hlavně více než sto malých hliněných terakotových bůžků, figurek či obrázků. Právě na tomto místě se našly i jeho slavné tabulky. I když se mnozí odborníci poušeli rozluštit jejich obsah, zatím se to nikomu nepodařilo.

Oficiální věda mlčí

Nivenův archeologický objev má obrovský význam v tom, že dokazuje několik základních skutečností, jako je existence vyspělé civilizace ještě před horotvornými procesy, které vytvořily horské pásmo Sierra - Andy, a též přítomnost kataklyzmatu, jež tuto civilizaci zničilo. Stáří trosek města, které se nacházelo pod devítimetrovým nánosem kamenů, písku a hlíny, odhadl Niven na více než 115 000 tisíc let před naším letopočtem! Vědci Nivenovy objevy úplně ignorují, protože podle nich vůbec nebere v úvahu oficiální časový rámec pozemské civilizace... Dá se říci, že existují pravdy, které mnozí prostě nechtějí přijmout. A tak pouze dějiny jsou svědky času a zároveň posly naší minulosti.

Gabriela Slováková

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2280175
DnesDnes510
VčeraVčera780
Tento týdenTento týden4630
Tento měsícTento měsíc12424

Partnerské weby