bed 1846251 960 720Odborníci potvrzují, že potížemi s usínáním a spánkovými poruchami trpí čím dál tím víc lidí. Ovšem pokud se člověk dobře nevyspí, tedy jeho tělo si neodpočine, negativně se to odrazí na jeho výkonnosti i kondici. Experti v souvislosti s touto problematikou radí vyzkoušet

poměrně rychlou techniku, která se už několik desetiletí využívá v americké armádě. Právě u příslušníků armády je oddech klíčový, pokud ho nemají vojáci dostatek, nejsou schopní plnit zadané úkoly na 100 procent.

Vyzkoušejte si to sami

Technika byla poprvé veřejnosti představena v roce 1981 a má dvě fáze. Nejprve je nutné projít fyzickou a následně psychickou relaxací. Cílem fyzické relaxace je uvolnit napětí v těle. Jak na to? Sedněte si pohodlně do křesla nebo na židli. Chodidla položte na zem a zavřete oči. Bradu nechte klesnout na hruď a soustřeďte se na dýchání. Váš dech by měl být pravidelný, pomalý a hluboký. Máte čas, nespěchejte. Uvolněte svaly ve tváři, pak na krku, postupně takto uvolněte i ramena, hruď a ruce. Pokud to děláte dobře, měli byste vnímat, jak ze zmíněných částí těla tenze odchází. Stále pravidelně dýchejte a postupujte dál. Uvolněte břicho, pánev, dolní končetiny. Až pocítíte naplno tíhu vlastního těla, můžete přejít k fázi psychické relaxace. V té buď využijete své představivosti, nebo si začnete opakovat jednoduchou mantru. Můžete si vizualizovat, že ležíte v loďce nebo ve člunu na jezeře, vlnky vás kolébají. Vychutnáváte si klid, neděláte nic, jen pozorujete oblohu. Jestliže se vám tato představa nezamlouvá, můžete si zkusit vyvolat kolem sebe absolutní tmu. Představte si, že je všude kolem, pohlcuje veškeré zvuky i další vjemy, jež by vás mohly rozptylovat. Pokud na tom s fantazií nejste dvakrát dobře, pak je tu třetí možnost, tedy afirmace - mantra. Ta má za úkol přesvědčit vaši mysl o skutečnosti, že máte v hlavě prázdno. Dokola si tedy budete opakovat jediné slovo: Nemyslím, nemyslím, nemyslím… Je to jednodušší než nějaké počítání oveček a prý i účinnější. Po pár minutách už jen zalehnete do postele a oddáte se odpočinku a spánku.

(nam)

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2199876
DnesDnes112
VčeraVčera541
Tento týdenTento týden3378
Tento měsícTento měsíc9626

Partnerské weby