2608a take 2Je vám necelých pět let a náhle přijdete o oba rodiče. Setkáte se s nimi pomalu na prahu puberty. Takový byl osud Evy Tůmové, dcery prvorepublikového vysokého vojenského důstojníka Karla Střelky. Do pěti let Eva prožívala idylické dětství v dobře situované pražské

rodině. Pak přišla německá okupace a její otec, bývalý legionář, byl nucen uprchnout společně s kamarádem, budoucím generálem Karlem Klapálkem, do Velké Británie, kde pak oba působili ve výcvikovém táboře. Maminku Evy uvěznili v internačním táboře ve Svatobořicích u Kyjova, kde zůstala až do konce války. Společně s ní tam pobývaly rodiny dalších vysokých důstojníků, kteří v době okupace uprchli do zahraničí. Po válce se rodina šťastně shledala, ale maminka se vrátila s natolik podlomeným zdravím, že zanedlouho zemřela. Po maturitě Eva vystudovala pedagogickou fakultu se zaměřením na speciální pedagogiku a dlouhá leta pracovala jako učitelka dětí hospitalizovaných v motolské nemocnici.

2608 a také 1Šťastné setkání na Kampě

Na své životní osudy Eva Tůmová vzpomíná v knížce A taky jsem vařila u Werichů. Slovíčko „taky“ je velmi důležité. Eva totiž nikdy nebyla u Werichovy rodiny hospodyní, jak se někdy traduje. Byla kamarádkou Jany Werichové, ale hlavně opatrovatelkou její dcery Fanči. Pár let v proslulé vile i bydlela, protože Jan Werich moudře usoudil, že každodenní dojíždění do jejího domu na Bílé Hoře je časově velice náročné.

Jak vlastně došlo k tomu, že se Eva stala bezmála členem rodiny? S Janou Werichovou se seznámila na skautském táboře, když bylo oběma 12 let. Jana prý byla z návratu do Československa nešťastná a ostatních se stranila. Zkrátka si ve Spojených státech zvykla a měla pak problémy nejen s češtinou, ale i s tehdejším školským systémem. Werichovi byli rádi, že si jejich dcera konečně našla přítelkyni a děvčata se od sebe nehnula až do dob prvních lásek a malin nezralých, jak se říká. Jejich cesty se na čas rozdělily, když obě studovaly vysokou školu, vdaly se a vychovávaly děti.

Eva Tůmová v knize vzpomíná, že rok 1975 pro ni nebyl vůbec šťastným. Její syn, student 4. ročníku ČVUT, emigroval se ženou do Rakouska a požádal o vízum v Kanadě. A jak píše, z tehdy zoufalé situace ji vytrhlo osudové setkání po letech s Janou Werichovou na Kampě. Obě pak skončily u Werichů v kuchyni a Eva se Janě nabídla, že jí s malou Fanynkou pomůže. Zkušená učitelka věděla „jak na to,“ a tak se stalo, že ji Fanča záhy považovala nejen za laskavou tetu, ale i za sportovní instruktorku (Eva naučila Fanču lyžovat), společnici, která ji doprovází na kroužky, a vypravěčku pohádek před usnutím.

S láskou opatrovaný dárek

Vařila tedy Eva Tůmová u Werichů? Je to opravdu fáma. Kuchařkou u nich nikdy nebyla. Podle svých slov uvařila opravdu jen v případě, kdy nebylo zbytí. Přesto je součástí knížky i několik receptů jídel, která prý byla pro chuťové pohárky Jana Wericha a jeho rodiny prioritní. Zkrátka něco z rodinného „stříbra“...

Eva má na Werichovy spoustu krásných vzpomínek. Jedna se však zhmotnila do podoby přepychového dárku, který dlouhá leta opatruje jako vzácnou relikvii. Je jí překrásná kabelka z hadí kůže. Eva k ní přidává v knize historku: „V listopadu roku 1978 byla v Nerudově ulici na malé Straně otevřena nová prodejna luxusního zboží. Vyprávěla jsem o tom nadšeně u oběda na Kampě, aniž bych tušila, že druhý den si Jan vezme taxíka, zastaví před obchodem a požádá taxikáře, aby mu z obchodu přinesl do vozu na ukázku několik kabelek. A tuhle mi vybral. Jak jsem později zjistila, její cena byla tehdy z mého pohledu závratná – rovnala se mým dvěma nemocničním platům...“

V knize se objevují i fakta, o kterých dosud věděl jen málokdo. Třeba o životě manželky Jaroslava Ježka Frances, která byla na Kampě stálým hostem, a nebo o okolnostech rekonstrukce a interiérové úpravy Werichovy vily.

Lenka Stránská

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2277028
DnesDnes139
VčeraVčera1344
Tento týdenTento týden1483
Tento měsícTento měsíc9277

Partnerské weby