Víte, proč se našemu břichu říká život? Je to především proto, že je zde uloženo celé trávení a zvláště pak tlusté střevo, které je základem zdravého života. Ve střevech jsou přítomny miliardy bakterií, zejména mikrob nazv aný Escherichia coli, které nám napomáhají ke správnému trávení. Jestliže se zde naruší rovnováha mezi bakteriemi a plísněmi, následkem toho mohou být různé zdravotní potíže. Například ekzém, astma či jiné onemocnění má vlastně svůj prapůvod v tlustém střevě. Přinejmenším až osmdesát procent imunitního systému se nalézá v tenkém a v tlustém střevě, tedy v břiše.

Narušená látková výměna způsobuje převahu těch druhů střevních bakterií a plísní, které podporují vznik celé řady nemocí. Odtud přes ledviny dochází ke vzniku větší kyselosti organismu. Když je organismus kyselinotvorně otrávený, hromadí se v sobě více jedů a toxinů, hůře jsou určité toxické látky metabolicky odbourávány a vlastně dochází k vnitřní otravě organismu a tudíž i k projevu určitého druhu onemocnění. Následné oslabení imunity s sebou nese i ztrátu celkové vitality, pocit únavy, zhoršenou soustředěnost, stavy úzkosti a deprese, pod vlivem stresů dochází i k rozladu v oblasti neurovegetativního systému. Vznikají nemoci jako například migréna, hypertenze, diabetus mellitus, choroby ledvin, žaludku, jater a nemoci v oblasti tlustého střeva, které mohou být i zákeřné.

Velmi nebezpečná je zácpa. Při zácpě se hromadí nadměrné množství jedovatých látek v tlustém střevě. Ty se mohou opět vstřebat do krve a ta je rozváží po celém organismu, což také nebývá bez zdravotních následků. Proto by měl každý člověk dbát i na pravidelnou každodenní stolici. Je třeba důsledně dodržovat pitný režim, pít neslazené tekutiny, nejlépe čistou vodu a to tři litry denně, dát přednost vláknité stravě (kedlubny, ořechy, mrkev, celer, okurky) a podobně.
MUDr. Jan Miklánek
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2203924
DnesDnes214
VčeraVčera499
Tento týdenTento týden3598
Tento měsícTento měsíc13674

Partnerské weby